SİN 30 Kaçtır? Sinüs 30 Kaça Eşit?

Trigonometri lisede ayrıntılarıyla işlenen görece matematiğin zor konularından biridir. Bazılarımıza zor ve sevimsiz gelen bu konu bazılarımıza da oldukça kolay gelmektedir. Benim fikrim; kafamızdaki önyargıları silip, örneğin sin30 kaçtır, sin 30 kaça eşit, cos60 kaçtır gibi soruların cevaplarını bilmek bu konuda bize kolaylık sağlayacaktır. Öğrenci olmasak da güzel bir genel kültür bilgisi kazanmış olacağız.

sin 30 kaça eşit
sin 30 kaça eşit

Öğrenciler için dip not: ÖSYM’nin merkezi sınavlarında da her yıl 4-5 sorunun gelmesi bu konu ile ilgili edinmemiz gereken bilgileri zorunlu kılmaktadır. Gelin trigonometri ile biraz bilgi edinelim.

Trigonometri, üçgenlerin açıları ve kenarları arasındaki bağıntıyı hesaplamada kullanılan matematiğin alt dalıdır.

Sinüs, Cosinüs, Tanjant ve Cotanjant gibi kavramları ve bu kavramlara ait birtakım değerleri içerisinde barındırır. Bu değerler kalıplaşmış değerlerdir ve bunların bilinmesi hesaplamalarda hayli kolaylık sağlamaktadır. Çünkü uzun hesaplamalardan kurtulmuş oluyoruz.

Mesela fizik, mühendislik ve mimarlık gibi hesaplamaların sıkça yapıldığı meslek dallarında oldukça önem arz etmektedir. Bizler de sizlere bu kavramlara ait değerleri verebilmek adına bu yazımızı derledik.

Sinüs 30 Kaça Eşit?

Karşı dik kenarın hipotenüse oranlanmasıyla bulunan sinüs ve değerleri trigonometride en çok aratılan konulardan biridir. Fakat değerlerden en çok merak edileni de sin30’un değeridir.

Sınavlarda da sıklıkla sorulan sin30 değeri ½ ‘ye eşittir. Bu eşitlikleri bilmemiz soruları çözerken bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak sin30 değeri dışında diğer trigonometrik kavramlara da göz atmak isteyebilirsiniz.

  • Sinüs= karşı dik kenar/hipotenüs
  • Cosinüs= komşu kenar/hipotenüs
  • Tanjant= karşı dik kenar/komşu dik kenar
  • Cotanjant= 1/tan (A)

Şimdi ise bu kavramların açı değerlerinin neye eşit olduklarına bakalım.

sin 30 kaçtır
sin 30 kaçtır

Sin 30 kaçtır, sinüs 30 kaça eşit gibi trigonometri ile ilgili sorulara açıklık getirdik. DGS çalışma programı 2022 yazımızı okudunuz mu?

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir