Uçak Modunda İnternet Nasıl Kullanılır?

Bu yazıyı şuan okuyorsanız sık sık uçak kullandığınızı ön görmek zor değil. Bildiğiniz gibi uçakla seyahat ederken bizden cep telefonlarımızı kapatmamız veya uçak moduna almamızı istiyorlar. Günlük yaşamımızda vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelen interneti bazen uçakta kullanmamız gerekebilir. İşte bu yazımızda uçak modunda internet nasıl kullanılır sizlerle paylaştık.

Telefonlarımızda yer alan uçak modu özelliği gerekli bir özelliktir. Uçak modu, adından da anlaşıldığı üzere telefonun uçağa binerken açılması gereken bir özelliğidir. Çünkü bu özellik telefonun birçok sinyal özelliğini kısıtlayarak uçağın güvenli bir şekilde seyir halinde olmasını sağlar. Uçakta bulunan birçok özellik telefon sinyalleri ile etkilenebilir. Bu durumun önüne geçmek için yolculara telefonlarını uçak moduna alması söyleniyor.

Yurtiçi seyahatlerimizi düşündüğümüzde maksimum 1-2 saati aşmayan seyahat süreleri vardır. Ama süre zarfında telefon kullanmam, olur biter diyebilirsiniz. Ancak yurt dışı seyahatler bazen uzun saatler sürebiliyor. Uçakta mobil veri kullanımı konusunda size önemli ipuçları verecek uçak modunda internet nasıl kullanılır yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Zira akıllı telefonlar için uçak modunda internet kullanmak hiç de zor değil.

Özellikle iş seyahatlerinizde internete her zamankinden daha da fazla oluyor. Aklınıza uçak modunda internete girilir mi şeklinde bir soru takıldıysa cevabı verelim, evet! Uçak modunda bazı gerekli ayarlamaları yaparak telefonunuzu internete uygun hale getirebilirsiniz. Peki interneti kapatmadan uçak moduna almak nasıl mümkün oluyor?

Uçak Modu Hangi Özellikleri Kapatır?

Uçak modu telefonlar ve bilgisayarlarda bulunan bir kısıtlama özelliğidir. Telefonunuzdaki bazı özellikleri kısıtlayarak uçağın daha güvende kalmasını sağlar. Uçak modu telefonda bazı özellikleri kapatır. Bunlar:

 • Şebeke erişimini kapatma
 • Radyo kapatma
 • Bluetooth kapatma
 • Wifi ve mobil veri kapatma
 • NFC özelliğini kapatma

Uçak Modunda İnternet Kullanma Yöntemi

Uçaktayken hücresel veriyi kullanmak için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır. Bu yöntem birçok birçok akıllı telefonda çalışmaktadır. Basit bir kodlama ile telefonunuz uçak modunda internet kullanma yöntemini gösteriyoruz.

uçak modunda internet nasıl kullanılır
uçak modunda internet nasıl kullanılır

Uçak modunda mobil veri açma

 1. Telefonunuzun mobil veri özelliğini açınız.
 2. Daha sonra uçak modunu açalım. Bu aşamada hem arama yapamayacak, hem de internete bağlanamayacaksınız.
 3. Telefonunuzdan arama yapma ekranına ulaşalım (numaraları çevirdiğimiz alan)
 4. Arama tuşlama ekranında *#*#4636#*#*  kodunu girelim. Birçok telefonda otomatik olarak kod devreye girecektir. Eğer girmezse, aktifleştirmek için yes tuşuna (arama) basalım.
 5. Şimdi de karşımıza çıkacak menüden 1 numaralı seçeneği seçelim. Telefon bilgileri kısmına ulaşacağımız yer burası olacak.
 6. Tercih edilen ağ türü olarak (Prefered Network) mobile radio power ya da mobil radyo gücü kısmını açın.
 7. Aynı işlemi telefon bilgileri 2 kısmı içinde yapın. (mobile radio power ya da mobil radyo gücü kısmını açın)
uçakta mobil veri nasıl kullanılır

Yukarıdaki görselde aktifleştirilmesi gereken ayarları görebilirsiniz. Fakat yukarıda verilen adımların doğru uygulandığından emin olun.

Burada önemli bir detayı bilmekte fayda var. Tüm bu ayarları gerçekleştiğinde telefonunuz uçak modunda kalmaya devam edecek ancak uçak modunda internet kullanabileceksiniz. Yani mobil veri simgesi görünmeyecek ancak internet erişiminiz bulunacaktır.

Her ne kadar sizlerle uçak modunda internet nasıl kullanılır yazımızı paylaşsak da, çok ihtiyaç duyulmaması halinde internetinizi kapatmanız daha sağlıklı olacak. İnternet kullanımımız keyfi değilse, uçakta mobil veri kullanma yöntemini denemenizi önermeyiz. Bunun yerine bilgisayarınıza veya telefonunuza daha önce yüklediğiniz filmleri izleyebilirsiniz veya müzik dinleyebilirsiniz.

Günümüzde bazı uçakların kendi bünyesinde internet sunduğunu da unutmayalım. Havayolu şirketleri bu şekilde hizmetler sunarak müşterileri çekme stratejisi uyguluyor. Ülkemizde başlıca büyük havayolu şirketleri de önemli uçak filolarına sahiptir. Bilet almadan önce uçak modeline bakarak bu özelliği sorgulayabilirsiniz.

Yukarıda verilen bilgilerin telefona uygulanması konusunda dikkatli olmalısınız. Kodu yanlış girerseniz veya desteklenmeyen kodları telefona girerseniz cihazınızda sorunlar meydana gelir. Bu gibi durumlarda iyikonu.com sorumluluk taşımaz. Bunun gibi yazılarımız için bilmelisin kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply