Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır? (Evdeki Malzemeler İle)

Saçlarımız vücudumuzda en çok bakım yaptığımız yerlerden biridir. Özellikle kadınlar tarafından birçok saç bakım ürünü kullanılmaktadır. Saç boyası da bu ürünlerden biri diyebiliriz. Saçınızı kuaförde boyattığınızda riskleri en aza indirmiş olursunuz. Ancak evde saç boyamanın bazı istenmeyen sonuçları olabiliyor. Özellikle evde yapılan boyama işleminde ev döşemelerine, kıyafete, mobilyaya ve yüzümüze boya bulaşabiliyor. Biz de bu yazımızda saç boyası lekesi nasıl çıkarılır sorusuna cevap vereceğiz. Az bilinen yöntemler ise saç boyasını istediğinizden yerden çıkarabileceksiniz.

İmkanınız varsa saçlarınızı kuaförde boyatmalısınız. Çünkü saç boyasını kıyafetten çıkarmak veya saç boyasını halıdan çıkarmak oldukça eziyet verici işlerdir. Kuaförler bu tip işlemleri profesyonelce yaptığından evinize gönül rahatlığı ile gelirsiniz.

Kendi saçınızı boyarken boyayı sıklıkla cildinize, halınıza, mobilyanıza veya kıyafetinize bulaştırırsınız. Her ne kadar üstünüze veya yere örtü benzeri şeyler serseniz de boya bir şekilde gider bulaşır..

Saç boyası lekesini çıkarmak için vereceğimiz yöntemlerden önce birçok kadının uyguladığı pratik bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Saçınızı boyamadan hemen önce, boya ile cildinizin temas ettiği noktalara az miktarda zeytin yağı sürün! Peki bu ne işe yarayacak? Zeytin yağı cildinize nüfuz ederek boyanın gözeneklerinize girmesine engel olacaktır. Böylece basit bir yıkamada bile saç boyası lekesini çıkarmak kolay olacaktır.

Bu kategorimize boşuna bilmelisin demiyoruz değil mi? Bu faydalı bilgiyi verdikten sonra saç boyası lekesi çıkarma yöntemleri nelermiş görelim.

Saç Boyası Lekesi Ciltten Nasıl Çıkar?

Aslında cildimize boya bulaşmasının önüne geçmek için yukarıda faydalı bir bilgi verdik. Yine de herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için ciltten saç boyası çıkarma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Aseton İle Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır?

aseton ile saç boyası lekesi nasıl çıkarılır
aseton ile saç boyası lekesi nasıl çıkarılır

Ciltten saç boyası lekesi çıkarmak için ilk tavsiyem, boyanın bulaştığı bölgeyi derhal yıkamanız. Hemen görüp müdahale ederseniz kolayca kurtulabilirsiniz. Fakat diyelim ki boya kolunuza bulaştı ve siz dakikalarca bunun farkına varmadınız. Bu noktada kurtarıcılarımızdan biri asetondur. Pamuğa bir miktar asetonu döküp boyanın bulaştığı noktayı bir süre ovaladığımız zaman lekenin kolayca çıktığını görürüz. Aseton boya silici özelliği sayesinde saç boyası lekesinin de kolayca temizlenmesini sağlar.

Kabartma Tozu ve Diş Macunu İle Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır?

diş macunu ile saç boyası çıkarma
diş macunu ile saç boyası çıkarma

Bir diğer yöntem ise kabartma tozu ve diş macunu karışımıdır. Yanlış okumadınız. Diş macunu ve kabartma tozu da beyazlatıcı ve temizleyici özelliğe sahip olduğu için bu tarz lekelerde son derece kurtarıcı olabilmektedir.

Bunun için ufak bir kasede 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve 1 tatlı kaşığı kadar diş macununu homojen bir hâl alıncaya kadar karıştırıp bir fırça veya pamuk yardımıyla saç boyası bulaşan bölgeyi nazik hareketlerle ovalamalıyız. Bu sayede lekenin kolayca çıktığını görebiliriz.

Buraya kadar belirttiğim yöntemler hassas cilde sahip olanlar için sakıncalı olabiliyor. Bunun için hassas cilde sahip olan kadınların bebek yağı ve hindistan cevizi yağı karışımı veya zeytinyağı kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bir pamuk yardımıyla saç boyası bulaşan yere 5 dakika boyunca yağlarımızdan birini sürüp bir süre bekliyoruz. Belirttiğim yağlar yumuşatıcı özelliği sayesinde saç boyası gibi inatçı bir lekeyi yumuşatıp kolayca çözünmesini sağlayacaktır.

Saç Boyası Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkarılır?

saç boyası lekesi kumaştan nasıl çıkarılır
saç boyası lekesi kumaştan nasıl çıkarılır

Saçımızı boyarken yalnızca cildimize değil kıyafetlerimize de bulaştırıyoruz. Her ne kadar önlem alıp üzerimizi örtsek de boya akışkan olduğundan kıyafetlerimizi kullanılamaz hale getirir. Bu yüzden saç boyası lekesi kumaştan nasıl çıkarılır konusuna da değinmek istedim.

Deterjan İle Kumaştan Saç Boyası Lekesi Çıkarma Yöntemi

Kumaşlar için en etkili yöntem çamaşır suyu veya oksijenli sudur. Fakat kumaş, halı benzeri eşyalarda boya lekesi daha tutucu bir hâl aldığı için tek müdahaleyle geçirmek biraz zordur. Bunun için belirttiğimiz maddelerle birkaç kez yıkanması sonucunda tamamen geçecek ya da izi azalacaktır. Bu boyanın ne kadar süre bulaştığı yerde kaldığına bağlıdır.

Saç Boyası Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıya bulaşan saç boyası lekesi için canınızı sıkmayın. Halılar için güçlü leke çıkarıcıları her evde bulabilirsiniz. Bunların başında elma sirkesi ve yeşil bulaşık deterjanı işinizi görecektir. Bu iki malzeme ile halıyı silerek saç boyası lekesinden kurtulabilirsiniz.

Bonus! Vazelin İle Saç Boyası Lekesi Çıkarma

Saç boyası lekesi nasıl çıkarılır yazımızın sonuna yaklaşırken bonus olarak bir yol daha vermek istedim. Evlerimizde ellerimizi yumuşatmak için kullandığımız vazelinler boyama işleminden önce uygulanırsa boyanın cilde geçmesini engeller.

Saç boyası lekesi mobilyadan nasıl çıkar, saç boyası lekesi halıdan ve kumaştan nasıl çıkarılır yazımızı okudunuz. Diğer çok tıklanan yazımız olan Domates Ve Pirinç Unuyla Evde Doğal Peeling Yapımı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Sağlıcakla kalın!

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir