Cep Telefonu İle Kıble Yönü Bulma Yöntemi 2024

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran nimetlerinden faydalanmaya devam ediyoruz. Evimizde olmadığımız durumlarda namaz kılmak için kıble yönünü bilmemiz gerekiyor. Ancak bu gibi zamanlarda cep telefonumuz imdada yetişiyor. Cep telefonu ile kıble yönü bulma herkesin kolaylıkla yapabileceği bir yöntemdir. İhtiyacınız olan tek şey akıllı bir telefon.

Kıble yönünü bulmak için farklı yöntemler mevcuttur. Kıble bulma yöntemleri içerisinde güneş ile kıble bulma, minare kapılarına bakarak kıble bulma gibi yöntemler en çok bilinen yöntemlerdir. Fakat diğer yön bulma yöntemlerinden faydalanarak da kıble yönü bulunabiliyor. Ancak teknolojinin avucumuza sığdığı dünya olan cep telefonu ile kıble yönü bulma en kolay yöntemdir. Bırakın akıllı telefonunuz sizin yerinize kıbleyi bulsun.

Cep Telefonu İle Kıble Bulma Uygulamaları

Yazımızın devamında cep telefonu kıble bulma programı önerilerinde bulunacağız. Bizzat deneyimlediğimiz uygulamaların olumlu ve olumsuz özelliklerine değineceğiz. Andorid cihazlar için farklı uygulamalar deneyimledik ve en başarılı uygulamaları sıraladık. Bu arada İOS, yani İPhone kullananlar için ise iphone programsız kıble yönü bulma yöntemini anlatacağız.

Aşağıda denediğimiz ve memnun kaldığımız kıble bulma programları sırasız bir şekilde, rastgele incelenmektedir.

1- Kıble Yönü ( Kıble Bulucu ve Kıble Pusulası )

telefondan kıble bulma
cep telefonu ile kıble yönü bulma

Bu uygulamayı kullanıcı deneyimi açısından oldukça başarılı buldum. Tasarımı ve çalışma kalitesi ile benim takdirimi kazandı. 500.000 den fazla indirilme sayısı ile çok tercih edildiği aşikar. Ayrıca 6MB gibi küçük bir boyutta olması telefonunuzun hafızasını daha verimli kullanabileceğinizi gösteriyor.

Uygulamanın diğer avantajları arasında farklı dil desteği sunması dikkatimi çekti. Uygulamanın 4.7 ortalama puanı var. Bu bana göre gayet başarılı bir değerlendirme ortalaması.

2- Türkiye Kıble Bulucu

Telefondan kıble bulma
Telefondan kıble bulma

Birçok uygulama farklı konumlara göre kıble yönü buluyor. Ancak Türkiye kıble yönü bulucu uygulaması bulunduğunuz şehre göre kıble yönünü gösteriyor. Tek yapmanız gereken uygulamadan hangi şehirdeyseniz onu seçmek.

Burada dikkat etmeniz gereken şey uygulamanın cep telefonu konumunuza göre yön belirlemesi. Yani ok işareti bende sağı gösterebilir, sizde solu gösterebilir. Uygulama 100.000 den fazla indirilme sayısına sahip. Uygulamanın arka planına dilediğiniz resmi ekleme özelliği bulunuyor. Ayrıca GPS ve internet gerektirmemesi uygulamayı cazip kılan en önemli özelliklerdendir.

3- Kıble ve Pusula 3D

android kıble bulma uygulaması
android kıble bulma uygulaması

Bu uygulamanın en dikkat çeken özelliği 3D yani 3 boyutlu olmasıdır. Telefonu ok işaretinin gösterdiği yere tutmanız cep telefonu ile kıble yönü bulma için yeterlidir. Ok işaretinin gösterdiği yerde Kabe resmini göreceksiniz.

Uygulama 1 milyondan fazla indirilme sayısına sahip. Bu da ne kadar tercih edildiğini gösteriyor bence. Ayrıca 3.6 MB gibi küçük bir boyuta sahip. Yani telefonunuzda yer kaplamaz. Uygulamanın 4.3 yorum puanına sahip olması ise kullananların memnun olduğunu gösteriyor.

4- Kıble Yönü Bulmak (Qibla Connect)

kıble yönü cep telefonu ile bulmak
kıble yönü cep telefonu ile bulmak

Bu uygulama kıble yönü bulmanın yanında birçok özelliği barındırıyor. Dualar, Kur’an-ı Kerim, Allah CC 99 adı gibi bazı özelliklerini başarılı buldum. Ancak beni üzen şey uygulamanın Türkçe dil desteği olmaması oldu. Fakat yine de kullanımı oldukça kolay.

Bu uygulama 10 milyondan fazla kez indirilmiştir. Oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip. Puan ortalaması ise 4.3 olarak görünmekte. Yani indirenler fazla ancak yorum yapanların büyük bir bölümü de memnun. Uygulama 36 MB boyuta sahip. Diğer uygulamalara göre boyutu biraz büyük ancak özelliklerinin fazla olması bunun en büyük nedeni diyebilirim.

5- Kıble Yönü Bulma Pusulası

cep telefonu ile kıble bulma

Diğer bir uygulama Qıble uygulaması. Bu uygulama içerisinde namaz vakitleri, dualar, esmaül hüsna, yakın camiler, ezan dinleme ve hutbe özelliklerini bulabilirsiniz.

Kıble yönünü gösteren pusulası sayesinde, telefon ile kıble yönünü bulmak oldukça kolaydır. Uygulama 36MB boyutuna sahip ancak birçok özelliği barındırıyor. 1 Milyondan fazla indirilme sayısına sahip. Ayrıca güncel olarak yapılan 15.000 yorumdan 4.7 gibi yüksek bir puan almış.

Yukarıda verdiğim uygulamalar kendi telefonuma indirip denediğim android uygulamalardır. Bu uygulamaların linkini teker teker paylaşmak istemedim. Bunun yerine cep telefonu ile kıble bulma uygulamaları bağlantısından sizin istediğiniz uygulamayı seçeceğinizi düşündüm.

Peki İOS işletim sistemi için kıble nasıl bulunur? İphone programsız kıble bulma yöntemini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

İphone Programsız Kıble Yönü Bulma Yöntemi

Elinizde iphone varsa programsız kıble bulma yöntemini kullanabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için bilmeniz gereken tek şey, bulunduğunuz şehrin pusula kıble derecesidir. Örneğin Google’da “Konya pusula kıble derecesi” şeklinde arama yaparak Konya’nın pusula kıble derecesine ulaşabiliyorsunuz.

Peki bu bilgiyi nasıl kullanacağız? Biz arama motorundan Konya pusula kıble derecesinin 156.87 derece olduğunu öğrendik. Bu dereceyi veren birçok internet sitesi olsa da reklam olmasın diye adreslerini paylaşmıyorum. Herhangi birinden faydalanabilirsiniz. Dereceyi bulduktan sonra yapacağımız tek şey iphone pusulası ile kıble yönünü bulmaktır.

iphone kıble yönü bulma
iphone kıble yönü bulma

İphone telefonunuzun pusula uygulamasından faydalanarak bulunduğunuz yerin kıble yönünü bu dereceden faydalanarak bulabilirsiniz. Ancak uygulama ile bulmanız her zaman daha pratiktir. Yine de tercih sizin.

Cep Telefonundan Kıble Bulma

Bu yazımızda cep telefonu ile kıble yönü bulma yöntemlerinden bahsettik. Android cihazlar için 5 adet uygulama denedik ve sizlerin tercihine sunduk. İphone cihazlar için de farklı uygulamalar mevcut ancak kendi pusulası da oldukça işlevseldir.

Bu yazıda yer alan uygulamalar kendi tarafımdan denenmiştir. Ancak uygulamaları indirme sorumluluğu size aittir. İyikonu.com bu uygulamaların sizlere tanıtılmasından gelir elde etmemektedir. Bunun gibi yazılarımız için bilmelisin kategorimize göz atabilirsiniz.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir