Ormanya Hobbit Evleri Nerede? 2024 Giriş Ücreti Ne Kadar?

Şehirleşmenin doruğa çıktı bu zamanlarda kendinizi doğanın sakinliğine bırakmak isteyebilirsiniz. Birçok şehirde doğal alanların azlığı, Ormanya gibi yerlerin değerini de göz önüne seriyor. Buraya gitmek isteyenlerin merak ettiği Ormanya Hobbit Evleri nerede, Ormanya Hobbit Evleri giriş ücreti ne kadar sorularına sizler için yanıt veriyoruz.

Ormanya Hobbit Evleri nerede sorusu sık sık sorulmakla birlikte bu merak uyandırıcı evler Kocaeli’de bulunmaktadır. Ormanya Hobbit Evleri, Kocaeli Belediyesi tarafından yapılmaktadır. İlgili projenin planlanması için on yıl gibi uzun bir süre verilmiştir. Özellikle projede aksaklık çıkmaması, herhangi bir sorun yaşanmaması ve iyi olması için araştırmalar da kapsamlı olarak sürdürülmüştür. Bu alanın inşaatına 2014 yılında adım atılmıştır. 2 bin dönümlük arazi üzerinde projelendirilmiştir.

Birçok aktivite alanını bünyesinde barındıran park, dünyanın ve Avrupa’nın en iyileri arasında yer almıştır. İç ve dış turizme açık olan Ormanya’da hayvanlar ve bitkiler doğal ortamlarında yaşama şansı buluyor. Doğal yaşamın korunması insanlık için son derece önemlidir. Ormanya, turizmin ötesinde doğal yaşama katkılarından dolayı çok farklı bir yere sahiptir. Ormanya Hobbit’te hayvanat bahçesi, yürüyüş yolları ve aktivite alanları gibi evler de bulunmaktadır.

Hobbit Evi, özel olarak tasarlanmış yapılardan biridir. Özellikle Yüzüklerin Efendisi’nden sonra bu tür yapılara  ilgi her geçen gün artıyor. Dolayısıyla ülkemizde  bu yapılara  ilgi sürekli artıyor. Ormanya’ya gelirseniz, doğal yaşam alanları ve hayvanlarla dolu tropik bir ormanda olduğunuzu kesinlikle hissedeceksiniz. Burada sadece çocukların değil yetişkinlerin de ilgisini çeken bir hayvanat bahçesi var; Kümes hayvanları, sürüngenler ve memeliler dahil olmak üzere 67 türden 766 hayvan bulunmaktadır.

Ormanya 12 bölgeden oluşmaktadır; Çocuk hayvanat bahçesi, spor balıkçılığı, yaban hayatı koruma alanı, yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi, binicilik, kamp alanı, orman köyü, doğa parkuru, kuş gözlem alanı, doğa okulu, sergi. Ormanya’da ziyaretçiler için restoran ve kantin bulunmaktadır. Ayrıca 5500 metre ve 3500 metre uzunluğunda bir yürüyüş yoluna da sahiptir.

Ormanya Hobbit Evleri Giriş Ücretli Mi?

ormanya hobbit evleri giriş ücreti 2024
ormanya giriş ücreti 2024

Doğanın içinde huzur bulacağınızı söylemiştik. Böyle bir yerin giriş ücreti de haliyle merak konusu oluyor. Ormanya Hobbit Evleri giriş ücreti 2024 yılı için ücretsizdir. Ancak otopark için ücret alınmaktadır. Şubat 2024 itibariyle ormanya hobbit evleri otopark ücreti 25 liradır.

Evlerin bulunduğu park ücretsizdir. Ancak etkileyici manzaraya sahip evlerde kalınmasına izin verilmez. İçeri girmek ve içeride kalmak diye bir şey olmadığı için fotoğraf çekmek ve izlemek için ücret alınmaz. Orman parkına giriş de ücretsizdir.

Buranın tuvaletlerinin ücretsiz olması da ayrı bir güzellik. Mangal yakmaya izin verilmeyen alanlarda kiosklar bulunmaktadır. Büfeden uygun fiyata alabileceğiniz veya yanınıza alabileceğiniz yiyeceklerle piknik düzenleyebilirsiniz.

Ormanya Hobbit Evleri Nasıl Gidilir?

Ormanya Hobbit Evleri nasıl gidilir soruları da özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle pek çok çocuklu aile ve genç tarafından sorulmaktadır. Yaşam Parkı, Kocaeli ili Uzuntarla ilçesinde bulunmaktadır.

İstanbul’a çok yakın olduğu için çok ünlü olan Kartepe semtinde yer almaktadır. TEM güzergahında bir süre devam ettikten sonra E5’e geçmek gerekiyor. Sakarya’ya doğru ilerleyin, 15 km sonra Ormanya’ya ulaşacaksınız. Yolda tabelalar olduğu için bulmak çok kolay olacaktır. Kısacası Ormanya Hobbit Evleri ulaşım konusunda da bizleri sevindiriyor.

Ormanya Hobbit Evleri Özellikleri

Hobbit kavramına bazılarımız J.R.R Tolkien’in çalışmalarından aşinayız. Sonra Yüzüklerin Efendisi filminde gördük. Bunu Hobbit filmleri izledi. Eserlere ve filmlere göre Hobbitler insanlığın torunlarıdır. İnsanlardan farklı bir türdür. Hobbitlerin evleri de aynı derecede küçük ve şirin. Birçoğumuz filmi izlerken  bu evleri görmüşüzdür. Çünkü bize bir peri masalında olduğumuzu hissettirdi.

ormanya hayvanları
ormanya hayvanları

Dünyanın birçok ülkesinde Hobbit evi inşa edildi. Ülkemizde de Hobbit evleri bulunmaktadır. Bunların arasında en çok dikkati çeken Ormanya sınırları içerisinde yer alan evlerdir. BKM’nin çocuk oyuncularının da yer aldığı Gamonya filmi burada çekilmiştir. Evlere ulaşmak için Ormanya’ya girdikten sonra yalnızca biraz yürümeniz gerekecek. Evlerin arasına ayrıca bir gölet yapılmıştır. Evler göletin etrafına sıralanmıştır.

Ormanya Hobbit Evleri özellikleri bakımından pek çok çocuğun hayal dünyasına katkıda bulunmaktadır. Hobbit köyünde çocuklarınızın hayal dünyalarında yaşamalarını sağlayacak 12  ev bulunuyor. Evlerin çevrelediği göletin içinde bir değirmen var. Bir kamelya ağacının da bulunduğu köydeki tüm yapılar ahşaptan yapılmıştır. Köyde en çok ilgiyi çeken, her yönüyle çok etkileyici yer altı evleri bunlar. 12 evden 10’u yer üstü olmasına rağmen 2’si yer altına inşa edilmiştir.

Ormanya Hobbit Evleri Ziyaret Saatleri

Hobbit Evleri ziyaret saatleri mevsimsel olarak değişiklik göstermektedir. Yaz aylarında sabah 9’dan akşam 8’e kadar ziyaretçilere açıktır. Kış aylarında sabah 9’dan akşam 5’e kadar ziyaret edebilirsiniz. İlkbaharda ise 18.00’e kadar açıktır ancak; pazartesi günleri tamamen ziyarete kapalıdır.

Ormanya Hobbit Evleri Gezisi

Yaklaşık 4000 dönümlük bir alanı kaplayan, farklı, benzersiz, doğa ve farklı mimarileri birleştiren bir yerdir. Tabiat parkında farklı aktiviteler yapabileceğiniz destinasyonlar da bulmanız mümkündür. Koruma altındaki bu doğal yaşam parkında gezi dışında hayvanat bahçesi, vahşi yaşam alanı, doğa dinlenme alanı, botanik rota, tatil yeri ve yaban hayatı rehabilitasyon merkezi gibi farklı alanları da bulabilirsiniz. Parkın hayvanat bahçesinde 53 farklı türden 655 hayvan bulunuyor. Hayvanlarla yakın karşılaşma ve iletişim kurma imkanınız bulunuyor. Bu ortamda, tüm canlılar veteriner ekipleri tarafından her zaman kontrollü bir şekilde beslenir. Antilop ve yıldız geyiği gibi eşsiz canlılara ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, ziyaretçilerin son derece ilgisini çekiyor.

Ormanya akıllı bisikletler
Ormanya akıllı bisikletler

Ormanya’nın ziyaretçilerini etkileyen bir diğer kısmı ise botanik rotası. Bu rotada ülkemizin birbirinden harika doğal bitkileriyle karşılaşacaksınız. Orman okulu, macera parkı, karavan kamp alanı kampı, çadır kamp alanları, bisiklet yolları gibi çeşitli aktivitelerin ziyaretçilerine sunulduğu Ormanya Macera Parkı’nda eğlenebilmeniz için her detay düşünülmüştür. Bu yüzden çeşitlilik konusunda içiniz rahat olabilir.

Ormanya’daki Hobbit evleri görsel amaçlı yapılmış ve yaşam alanları bulunmamaktadır. Ormanya Hobbit Evleri eğlence amaçlı inşa edilmiş olup dışarıdan görebileceğiniz bu evlere giremiyorsunuz. Ormanya Hobbit Evleri gezisi planlayarak siz de aileniz ve çocuklarınızla bu harika yeri yakından görme şansına sahip olabilirsiniz.

Ormanya’da Hangi Hayvanlar Var?

Ormanya’da birçok hayvan türü vardır. Bunları kanatlılar ve memeliler olarak ayırmak mümkündür. Hayvanlar doğal alanlarda yaşar böylece konforlu bir yaşam sürer.

Ormanya’da bulunan kanatlı hayvanlar: Altuni Sülün, Amerikan Ördeği, Anadolu Kazı, Atarax Tavuğu, Beç Tavuğu, Beyaz Kuğu, Çin Kazı, Deve Kuşu gibi..

Ormanya’da bulunan memeli hayvanlar: Ala Geyik, Alpaka, Arap Atı, Ceylan, Deve, Haflinger Atı, İngiliz Atı, Koyun, Karaca gibi hayvanlar bulunmaktadır.

Ormanya Fotoğrafları Kocaeli

Ormanya fotoğrafları için gezentiianne’ye teşekkür ederiz. İnstagram’da gezentianne’yi takip et!

Gezmeyi seviyorsanız İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek Yerler (12 Harika Sahil) yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Böylelikle İstanbul’un eşsiz sahillerine de göz gezdirmiş olursunuz.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir