Regular Fit Ne Demek? Regular Fit Kalıp Nasıl Olur?

Günümüzde kıyafet ihtiyaçlarımızın büyük bölümünü internetten satın alarak karşılıyoruz. Devasa e-ticaret sitelerinde binlerce çeşit ürün farklı renklerde, bedenlerde satılıyor. Kıyafetleri denemeden almak dezavantaj oluştursa da kalıplarınızı ve bedeninizi iyi bilirseniz sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Bu yazımda özellikle gömlek ve pantolon alırken karşımıza çıkan regular kavramına değineceğim. Online alışverişlerde karşımıza çıkan bu kavram için regular fit ne demek, regular fit kesim nedir, regular fit kalıp ne demek gibi sorulara yanıt vereceğim.

Bir gün internetten pantolon siparişi verecekken regular beden ile tanıştım. Nedir ne değildir bu kalıp diye araştırdım. Ve birçok kişinin bu kesim hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Moda sektöründeki ilerleme ile birlikte birçok farklı model, renk, kumaş hatta kesim çeşitleri ortaya çıktı. Bazılarımız tüm bunlara hakimken bazılarımız da çoğuna hakim olamıyor.

Örneğin; slim fit kesim, regular fit kesim nedir, keten kumaşın ve likralı kumaşın farkı nedir, bedenime uygun kalıp hangisidir? Bütün bu soruların cevabını elbette bilemeyiz. Hâl böyle olunca alışverişlerimizde doğru seçimleri yapamayız ve alışverişten aldığımız haz diplere vurur.

Günlük hayatta birçok kez aratılan bu soruların başında ise regular kesimin ne demek ve nasıl olduğu gelir. Çünkü kıyafet alışverişlerimiz de etiketler üzerinde bu gibi kavramlarla çok karşılaşırız. Özellikle online alışverişin yoğunlaştığı bu dönemde bu kavramların ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. Çünkü iadelerle vs. uğraşmak istemeyiz öyle değil mi?

Regular Fit Kalıp Nasıl Olur?

Regular fit kesim moda literatüründe esasen standart kesim anlamına gelir. Yani içinde kendimizi rahat hissedip, rahatça hareket edebildiğimiz kıyafetlerin kesimini ifade etmektedir. Bu sebeple giyim konusunda rahat hareket etmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında regular fit kesim yer almalıdır. Fakat bu noktada akıllara her giysi türünde regular fit kesimin aynı mı olacağı sorusu gelebilir.

Örneğin regular fit gömlek ile regular fit t-shirt aynı mıdır? Haydi gelin biraz da bunlar üzerinde konuşalım.

Regular Fit Gömlek Ne Demek?

regular fit gömlek ne demek, regular fit gömlek ölçüleri
regular fit gömlek ne demek

Aslına bakarsak gömleklerin birçok kesim/kalıp çeşidi vardır. Fakat yapılan bir ankete göre toplumun çoğunluğunun regular fit gömlek tercih ettiği ortaya kondu. Bunun başlıca nedenlerinden biri de bu gömleklerin vücuda yapışmayan fakat vücuda tam oturan bir kesime sahip olmasıdır.

Bu kalıp isminde yer alan “fit” kelimesi sizleri sadece fit vücuda sahip olanların giyebileceği algısıyla yanıltmasın. Burada kastedilen “fit” alınan beden ölçüsüne uygun vücuda tam olarak oturmasıdır. Ayrıca sizleri yanıltmaması gereken bir diğer nokta ise regular gömleklerin klasik kesim gömleklerle karıştırılmamasıdır. Çünkü klasik kesim gömlekler vücuda tam olarak oturmaması yanında hafif bir şekilde potluk veya bolluğa sahip olabilir. Bu gömlekler vücudun şeklini alan fakat rahat hareket edebilmemizi sağlayan kesime sahiptir.

Regular Fit İle Slim Fit Farkı Nedir?

regular fit slim fit farkı
regular fit slim fit farkı

Şimdi sizlere birbirleriyle sıkça karıştırılmalarından dolayı slim gömlek ve regular gömleklerin de ayrımı yapmak istiyorum. Slim fit kesim gömlekler genellikle sportif vücuda sahip olan kişilerce tercih edilir. Bundan anlayacağınız üzere slim fit gömlekler vücudu biraz daha saran dar kesimli gömlekler olarak bilinir. Regular fit gömlekler ise vücudu sarar fakat slim fit gömlek gibi üzerimizde dar durmaz. Vücuda oturan rahat yapısıyla da rahat hareket edilebilmesine imkan tanır.

Merak edilen bir diğer durum regular tişörtün ne demek ve nasıl olduğudur. Türk toplumu olarak genellikle giyim konusunda rahatlığımıza pek düşkünüzdür. Bu yüzden daha çok vücudumuzu sıkmayan ve terletmeyen kumaşta ve kesimdeki tişörtleri tercih ederiz.

regular fit tişört ne demek
regular fit tişört ne demek

Özellikle yaz aylarında serin tutacak ve her şeyle kombinleyebileceğimiz tişörtler gözdemiz haline gelmektedir. İşte tam bu noktada imdadımıza regular kalıptaki tişörtler yetişir. Sözün gelimi “giyin çık” dediğimiz tişörtler vardır. Hani giyildiğinde her şeyin üzerine uyan, fazla kilolarımızı belli etmeyen, zor gün kurtarıcıları.

Ayrıca slim fit kesimin aksine regular kesim, vücut hatlarını belli etmediği gibi yaz aylarında terleme sorunu da yaratmaz. Bu sebeplerle regular fit tişörtler dolabımızın olmazsa olmazları arasına girmektedir.

Bu arada evde doğal peeling yapmak isimli yazımızı okudunuz mu?

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir