Domates Ve Pirinç Unuyla Evde Doğal Peeling Yapımı

İçeriğini bilmediğiniz kozmetik ürünleri kullanmak cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Fakat bu tür sorunlarla karşılaşmak kaderiniz değil. Evde doğal peeling yapımı konusunda bu makalemiz size oldukça kolaylık sağlayacak. Üstelik bunu yaparken evde kolayca bulabileceğiniz domates ve pirinç unu gibi besinlerden yapacağız.

Peeling yapacaksanız bunun doğal olmasını tercih edebilirsiniz. Konu doğal yollar ve maddeler ile yapılması ise yediğimiz besinlerden daha doğalını bulamayız. Bu yüzden faydasını saymakla bitiremediğimiz domates ve pirinç unuyla evde doğal peeling yapımı yazımızı kaleme aldık.

Evde hazırlayacağınız doğal peeling tarifi ile cildinizde oluşabilecek muhtemel reaksiyonların önüne geçmiş olursunuz. Böylece kimyasal maddelere maruz kalmayacak, cildinizi soymanız gerekmeyecektir. İçeriğinde bulunan vitaminleri ve faydalarını bildiğimiz doğal ürünlerle sizlere eşsiz bir peeling tarifi vereceğiz. Üstelik hazırlaması da çok kolay.

Peki domates ve pirinç unu cildimize nasıl iyi geliyor? Gelin şimdi domates ve pirinç ununun mucizevi faydalarını görelim.

En Etkili Peeling İçin Domates ve Pirinç Unu Kullanımı

Domates, günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz sebzelerin başında geliyor. Yemek kültürümüzde de çokça yer alan domates kahvaltılarımızın da vazgeçilmezidir. Lezzetinden ziyade içinde bulunan vitaminlerle birçok hastalığa iyi gelen domatesin, sağlığımıza ve cildimize de birçok faydasının olduğunu biliyor muydunuz? Evde doğal peeling nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce domatesin cildimiz için faydalarına değinelim.

Domates, içeriğinde bulunan A, C, E, K ve B6 vitaminleriyle tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. İçeriğindeki C vitamini ciltteki leke oluşumuna ve renk eşitsizliklerine engel oluyor. E vitamini ise adeta bir nem bombası. Cildinizin gereken nem dengesini korurken ciltte meydana gelen yanıkların, sivilcelerinse iyileşme hızını arttırıyor. A vitamini cildi yenilemesi özelliğinin yanı sıra ciltteki gözeneklerinizin arınmasına yardımcı olarak siyah nokta oluşumunu engelliyor. Fakat burada şuna dikkat çekmek gerekiyor; A vitamini yenileyici özelliğinden dolayından dışarıdan uygulamalarda nazik hareketlerle uygulanmalıdır aksi takdirde ciltte soyulmalara sebep olabilir. Evde doğal peeling yapımı için domates olmazsa olmaz malzemelerimizin başında gelir.

Gelelim K vitaminine… K vitamini kandaki pıhtılaşmayı önleyip kan dolaşımını hızlandırmasından dolayı cildimize de bu konuda birçok yararı dokunuyor. Zira biliyoruz ki ciltteki kan dolaşımının az olması mor halkalara ve koyu renklere sebep olup solgun bir görünüm vermektedir. İşte K vitamini de tam bu noktada cildimize canlı bir görünüm kazandırmaktadır. Cilt kuruluğu veya cildinde dökülme problemi yaşayanlar içinse B6 vitamini oldukça fayda göstermektedir. Görüldüğü üzere lezzetinin yanı sıra içeriğindeki birçok yararlı vitamin sayesinde de çok değerli sebzeler arasında geliyor.

Bu bilgilere ilave olarak pirinç ununun da sayısız faydasına değinmemiz yerinde olacaktır. Pirinç unu en bilinen özelliğiyle cildin beyazlamasına, dolayısıyla güneş lekesi vb. lekelerin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra sıklaştırıcı özelliği sayesinde ince çizgilere ve gözenek problemlerine de çare olmakta. Bildiğimiz üzere ciltteki gözeneklerin genişlemesi içlerinde yağ ve kirin daha kolay birikmesine neden olup siyah nokta oluşuma zemin hazırlamaktadır. Bu bakımdan cildimizin sıklaşması bu açıdan çok gerekli bir durumdur. Evde doğal peeling yapımı için pirinç ununun bu özelliklerinden faydalanıyoruz. Bütün bu özelliklerinden yararlanarak bu iki mucizevi besinin cildimiz üzerinde nasıl bir faydası olacağını öğrenelim.

evde peeling tarifi
evde doğal peeling nasıl hazırlanır

Evde Doğal Peeling Yapımı Malzemeleri

Lafı çok uzatmadan pahalı kozmetik ürünlerine ihtiyacınız olmadığını sizlere göstermek istiyorum. Evde hazırlayacağımız doğal peeling için ihtiyacımız olan malzemeleri aşağıda sıraladık. Burada dikkatinizi çekmek istediğim şey bu malzemelerin peeling öncesi, peeling yapımı ve peeling sonrası için ayrı ayrı ele alınmasıdır. İşte evde doğal peeling malzemeleri :

ılık suişlem öncesi
domatespeeling malzemesi
pirinç unupeeling malzemesi
tonikişlem sonrası
soğuk suişlem sonrası
nemlendiriciişlem sonrası
evde doğal peeling malzemeleri

Evde Doğal Peeling Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle vereceğimiz bir püf nokta var; cildinizi temizleme aşamasında cildinizi ılıktan biraz sıcak suyla bolca ıslatın. Bu, cildinizin yumuşamasını ve temizlenmesini kolaylaştıracaktır. Evde doğal peeling yapımı tarifine artık hazırız.

Evde Doğal Peeling Hazırlanışı

siyah noktalar için doğal peeling
siyah noktalar için doğal peeling
  • Öncelikle rutin temizleme işleminizi uygulayın.
  • 1 adet domatesi ortadan ikiye bölün.
  • Küçük bir tabağın içine yaklaşık 2 yemek kaşığı pirinç unu koyun.
  • Yarım domatesin iç kısmını pirinç ununa bandırarak yüzünüze dairesel ve nazik hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi yaklaşık 5 dakika cildinizin her yerine uygulayın.
  • Daha sonra ‘soğuk’ suyla bolca durulayın. Soğuk su yumuşayan cildinizin yeniden sıklaşmasına yardımcı olacaktır.
  • Peeling işlemi bitince cildinize mutlaka tonik uygulayın.
  • Daha sonra ise yine mutlaka nemlendirin çünkü cildimiz temizlendikten sonra gerginleşir. Bu gerginlik olası cilt çatlamalarına ve çizgi oluşumuna sebep olur.

Doğal Peeling Faydaları Nelerdir? Peeling Ne İşe Yarar?

Açıkladığımız peeling; domatesin nemlendirici, pirinç ununun sıklaştırıcı özelliği sayesinde cildinizdeki siyah noktalara ve geniş gözeneklerinize çözüm olacak. Ciltteki lekelerinizin de zaman içinde azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında cildinizin nem dengesini korumaya yardımcı olarak yüzünüzde kırışık, çizgi oluşumunu da önleyecektir.

Etkilerini daha ilk kullanımda fark edeceksiniz fakat kalıcı etkilerini görmek için mutlaka düzenli kullanmanızı tavsiye ederiz. Siyah noktalar için doğal peeling amacıyla da bu tarifi kullanabilirsiniz.

Kaç Günde Bir Peeling Yapmalıyız?

Cildimizin günlük temizliği kadar belli aralıkla peeling uygulamamız son derece önemlidir. Çünkü bizler ne kadar cildimizi temizlesek, bakım yapsak dahi cildimiz üzerinde gözle göremeyeceğimiz ölü deriler oluşmakta bu da cildimizin nefes almasını önlemektedir. Bu yüzden kuru, karma ve normal cilde sahip olan kişiler haftada 2 kez, hassas cilde sahip kişiler ise haftada 1 kez peeling uygulaması yapmalıdır.

Evde nasıl peeling yapılır yazımızda pratik bir şekilde evdeki malzemeleri kullanarak peeling yapımını anlattık. Yağlı ciltler için evde peeling uygulamasında kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda verilen doğal peeling tarifi bilgilendirme amaçlı kaleme alınmıştır. Yazıda adı geçen malzemelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa bu tarifi kullanmayınız. Cilt sorunlarınızın kaynağını bilmiyorsanız cilt doktorunuza danışınız.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

One comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir