İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek Yerler (12 Harika Sahil)

İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler masmavi suların dinginliğini ve güzelliğini görmeniz için eşsiz bir fırsat vermektedir. İstanbul denilince akla tarih, kalabalıklar, caddeler, doğal ve beşeri güzellikler gelir. Ancak işin içinde deniz varsa, o şehir bir sıfır öndedir benim için. Bazılarımız sakin yerleri bazılarımız ise daha sosyal yerleri seviyoruz. İstanbul’da görülecek deniz kenarı yerler listesini hazırlarken buna çok dikkat ettiğimden emin olabilirsiniz.

İstanbul’un görülmesi gereken birçok yeri var. Bu yazıyı yazarken nereye değineceğime karar vermekte zorlandım. Deniz kenarı denildiğinde benim içime huzur doluyor. Düşündüm ve dedim ki İstanbul’un her tarafı denizle kaplı. Bu muhteşem şehrin kalabalığından kaçmak için sahillerini görmek iyi bir fikir. Bu yüzden daha önce gezdiğim bazı İstanbul deniz kenarı olan yerlerini sizler için yazdım.

Asya ve Avrupa’yı bir birine bağlayan bu dünya harikası şehri gezmek kolay değil. Bu yüzden her iki yaka için de deniz kenarı olan yerlere yer verdim. İster kişisel aracınızla, ister toplu taşıma ile İstanbul’un en güzel sahillerini ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Yakası Deniz Kenarı Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası deniz kenarı gezilecek yerler
Anadolu Yakası deniz kenarı gezilecek yerler

İstanbul Anadolu Yakası deniz kenarı gezi yerleri, şehrin Asya kıyısında bulunmaktadır. Burada kalabalık, coşkulu caddeler ile masmavi suların eşsiz resminden keyif alarak gezebileceğiniz pek çok yer var.

Hazırsanız İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler listesine geçiyorum. Muhteşem İstanbul manzaralarına doyacağınız, yeri geldiğinde kafa dinleyeceğiniz yerler sizlerle.

1-Poyrazköy

İstanbul Anadolu Yakası Poyrazköy Sahili
İstanbul Anadolu Yakası Poyrazköy Sahili

İstanbul’da deniz kenarı piknik yerleri arasında bulunan Poyrazköy, özellikle sevdikleriniz ile vakit geçirmek istiyorsanız idealdir. Poyrazköy, Anadolu Kavağı’na yakın bir konumdadır. Gider gitmez baş döndürücü manzarası ile beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak.

Burayı sadece piknik amaçlı düşünmeyin. Özellikle yürüyüş, bisiklet, veya dinlenme için gelebilirsiniz. Bölge, adını kış aylarında çok sert esen rüzgârlardan alır. Burada sahil boyunca sıralanan balıkçı barınakları ve tekneleri sizi karşılar. Bu arada Poyrazköy’e girmeden önce sol tarafta küçük bir kumsal da bulunuyor. Fazla büyük olmamasına rağmen denize girmek için tercih edebilirsiniz.

2-Kuzguncuk Sahili

İstanbul'da deniz kenarı nerede var
İstanbul’da deniz kenarı nerede var

Anadolu Yakası denize bakan yerler arasında bulunan Kuzguncuk Sahili, tarihsel dokuyu en iyi yaşayabileceğiniz yerlerden birisi. Özellikle dikkat çekici kagir evleri ile birlikte pek çok fotoğraf meraklısının da gözde mekânları arasında yer alıyor. Bölge yoğun bir yerleşime sahip olduğundan burada civardaki restoran ya da çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Dilerseniz parklarında da çokça vakit geçirebilirsiniz. Boğaza bakan manzarası ile birlikte kendinizi çok iyi hissedeceğiniz bir yer olarak öne çıkıyor.

3-Moda Sahili

İstanbul deniz kenarı gezilecek en güzel yerler
İstanbul deniz kenarı gezilecek en güzel yerler

İstanbul Anadolu tarafında deniz kenarı yerler arasında Kadıköy’ün de ayrı bir yeri var bence. Kadıköy yapısı itibariyle her zaman canlılığın olduğu, aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz, pek çok anlamda sizi tatmin edecek bir bölge. Özellikle Moda sahili gençler tarafından oldukça ziyaret ediliyor. Burada deniz kenarında kulaklığınızı takıp yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. İster kendi başınıza ister sevdikleriniz ile civardaki banklara ya da kayalıklara oturarak denizin dinginliğini en güzel şekilde deneyimleyebilirsiniz. Merkezi bir konum olmasından ötürü etrafınızda aradıklarınızı da bulabilirsiniz.

4-Anadolu Kavağı

İstanbul Anadolu Yakası Deniz Kenarları
İstanbul Anadolu Yakası Deniz Kenarları

İstanbul Anadolu Yakası’nda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Anadolu Kavağı çok özel konumu ile öne çıkıyor. Beykoz ilçesi sınırlarında olan bu kasabanın tarihsel dokusu hiç bozulmamış. Yoros Kalesi’ni de içeren bölgede doğa ve tarih ile iç içe bir gezi yapabilirsiniz. Sahil kısmında denizi veya balıkçıları izleyerek saatler boyunca keyifli zaman geçirebilirsiniz. Özellikle denize nazır evlerinin fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın.

İstanbul Avrupa Yakası Deniz Kenarı Gezilecek Yerler

Avrupa yakası gezilecek sahiller
Avrupa yakası gezilecek sahiller

İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler hakkında bilgi verirken Anadolu Yakası’ndan başladım. Çünkü oranın benim için ayrı bir yeri var. Çocukluğum Anadolu yakasında geçmişti. 🙂 Gelelim diğer gözde sahil kenarlarına.

İstanbul Avrupa Yakası deniz kenarı gezilecek yerler, kentin Avrupa tarafında yer almaktadır. Buraların doğal yapısı korunmuştur. Ayrıca her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çünkü birçok market ve AVM bulunmakta.

1-Karaburun Sahili

KARABURUN SAHİL NEREDE
Karaburun Sahil

İstanbul Avrupa Yakası deniz kenarı bölgeler arasında sakinliği ile öne çıkan Karaburun, Arnavutköy sınırları içinde yer alıyor. Sessizliği ve doğayı sevenler için tercih edilmesi gereken bir yer olan sahil aslında denize dalgalardan dolayı girmek için çok müsait değil. Çok rüzgârlı olmasından dolayı denize girmeniz halinde fazla açılmamanız tavsiye ediyorum. İster kumsalında oturun ister aracınızın içinde derin düşüncelere dalın. Ama mutlaka burada sevdikleriniz ile zaman geçirin. 🙂

2-Kısırkaya Plajı

Kısırkaya plajı nerede
Kısırkaya plajı nerede

İstanbul köyleri gezilecek yerler içerisinde öne çıkmaktadır. Kısırkaya Plajı, sessizlik isteyenler harika bir yerdir. Kameranızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Çünkü tepeye çıkarak harika manzaralar yakalayabilirsiniz. Eğer denize girmek isterseniz uzun plajında size uygun gelen bir noktasında denize de girebilirsiniz. Fakat genel olarak dalgalı denize sahip olduğundan burada da çok fazla kıyıdan uzaklaşmamanız öneriliyor. Özellikle gelin ve damat adaylarının fotoğraf çektirmek için sık tercih ettikleri bir nokta olan bölgenin çevresinde çok fazla alışveriş yapabileceğiniz yer de bulunmuyor. Bu yüzden ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları yanınıza almayı ihmal etmeyin.

3-Atatürk Arboretumu

İstanbul Avrupa Yakası Deniz Kenarı Gezilecek Yerler
İstanbul Avrupa Yakası Deniz Kenarı Gezilecek Yerler

Tam olarak İstanbul’da görülmesi gereken deniz kenarı yerler arasında yer almasa da bu parkta sayısız göllerin arasında yine deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Ormanlık yürüyüşü yapmak isteyenler için eşsiz bir yer olan bu alan, adeta gizli cennettir. Alan bitki çeşitliliği açısından çok zengindir ve irili ufaklı gölleri ile muhteşem manzaralar sunmaktadır.

4-Yeniköy Sahili

İstanbul yakın deniz kenarı
İstanbul yakın deniz kenarı

İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Yeniköy Sahili, sakinlik ve dinginlik ile öne çıkıyor. Deniz kıyısı boyunca yerleşmiş olan yapılar ile çok güzel ve etkileyici bir görünüme sahiptir. Bölgede deniz boyunca yürüyüş yapmak ve etraftaki yapıları seyretmek mümkün. Etrafta bulunan çok sayıdaki restoran, lokanta, kafe ve alışveriş mağazasından da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Boğaz manzarası izlemek isterseniz de yine Yeniköy Sahili ideal seçenek sunmaktadır.

5-Kireçburnu Sahili

Kireçburnu Sahil Gezilecek Yerler
Kireçburnu Sahil Gezilecek Yerler

İstanbul sakin deniz kenarı yerler arasında Kireçburnu Sahili beklentinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Boğazı tam gören manzarası sayesinde saatlerce burada vakit geçirebilirsiniz. Ünlü dizi Leyla ile Mecnun’un çekildiği yer olan Kireçburnu’nda özellikle diziyi takip ediyorsanız pek çok tanıdık mekânla da karşılaşma olanağınız olacaktır.

İstanbul’da Sakin Deniz Kenarı Yerler

İstanbul’da sakin deniz kenarı yerler, denize girmek veya dinlenmek için tercih ediliyor. Bu yerler, kent merkezinden uzak olup daha çok İstanbul’un dışında yer alıyor. Ancak İstanbul’dan çıkmadan tatil yapmak isteyenlere eşsiz fırsatlar sağlıyor.

Bazen yalnız başınıza sahilde oturmak istersiniz. İşte aşağıda verilen sakin İstanbul sahilleri bu noktada imdadınıza yetişecek.

1-Şile Kızılca Köy Sahili

İstanbul sakin deniz kenarı
İstanbul sakin deniz kenarı

İstanbul sakin deniz kenarı yerler arasında Kızılcaköy Sahili, adeta saklı bir cennet olarak dikkat çekiyor. İstanbul’a yaklaşık 1,5 saatlik mesafede olan bu bölgede plaj alanı da yaklaşık olarak 2 km uzanıyor. İşletmenin de olması sayesinde tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarınızı da plajda karşılayabilirsiniz. Şezlong ve benzeri araçlar da sunuluyor.

2-Uzunya Plajı

Uzunya Plajı gezilecek yerler
Uzunya Plajı gezilecek yerler

Kilyos’ta bulunan Uzunya Plajı yapısı itibariyle İstanbul’un en güzel plajları arasında yer alıyor. Hem kumluk hem de çimenlik plaja sahip olan bölgeye Kadıköy’den ortalama 50 dakikalık yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Günlük yaşamın stresini ve gerginliğini atmak istiyorsanız bu plaja mutlaka şans vermelisiniz.

3-Saklı Koy Plajı

İstanbul'da en güzel deniz kenarı yerleri
İstanbul’da en güzel deniz kenarı yerleri

Saklı Koy Plajı, İstanbul sessiz deniz kenarı yer arayanlar için çok ideal bir yerdir. Burada kendinizi Akdeniz’e tatile gitmiş gibi hissedeceksiniz. İstanbul’a yaklaşık 70 km uzaklıkta, Kabakoz – Şile’de yer alıyor. Bu plajın hemen yanında uzanan dağ, özel bir koy oluşturmakta.

Burası denizin sakinliği ve güneşin tatlı sarısı ile birlikte unutulmaz bir tatil yapabileceğiniz bir alandır. Burayı çok kişi bilmediği için gerçekten kafa dinleyecek ve huzur bulacaksınız. Ayrıca Şile’ye gitmişken buranın da tarihi evlerini ve dokusunu keşfetmek, gezinizi daha da keyifli hale getirecektir. Navigasyon uygulamalarında çıkmayan bu koya gitmek için Şile Orman Yolu’nu takip etmeniz gerekiyor.

Bu arada daha önce yazdığım ve herkesin durup biraz düşünmesine neden olan, sıra dışı mı sıradışı mı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. 🙂

Değerli okurlar, İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler listesinde okuduğunuz 12 yeri umarım gezme şansı bulursunuz. Bizzat kendiniz gezerek İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz. Eğer bizim önerdiğimiz yerlerden birini gezdiyseniz lütfen yorumlarda fikirlerinizi belirtin. Belki gitme konusunda kararsız olan okurlarımız vardır. 🙂 Hepinize iyi gezmeler diliyorum.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir