Telefonda Unutulan Ekran Kilidi Nasıl Açılır? (Android ve İOS)

Gün içerisinde elimizden düşürmediğimiz telefonlar birçok özel verimizi saklıyor. Hal böyle olunca telefonlarımıza pin kodu, desen kilidi, parmak izi kilidi gibi güvenlik önemleri kuruyoruz. En çok kullanılan özelliklerden biri de ekran kilididir. Özellikle desen kilidini unutanların sıklıkla sorduğu telefonda unutulan ekran kilidi nasıl açılır sorusuna bu yazımızda cevap verdim. Çünkü akıllı telefonlara konulan şifreler günlük hayatın koşuşturmacası ile unutulabiliyor.

Unuttuğumuz telefon desen ekranını sıfırlamak için birçok yöntem var. Telefon ekran kilidini unuttum sorusuna cevap vermek için konuyla ilgili birçok yöntem araştırdım.

Samsung Ekran Kilidi Unuttum Nasıl Açabilirim?

Akıllı telefon piyasasında en çok cihaza sahip markalardan biri Samsung olduğundan, ilk sırada bu cihaza değineceğim. Samsung marka bir akıllı telefonunuz varsa telefonumu bul Samsung sitesine giderek hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor.

Samsung ekran kilidi unuttum diyenler için sol kısımda bulunan ekranımı kilitle noktasına tıkladıktan sonra yeni bir PİN girebilirsiniz ve alt kısımdaki kilit butonuna tıklayabilirsiniz. Android cihazlar için farklı bir yöntem daha bulunmaktadır:

 • Eğer cihazınız Android 4.4. veya üzeri bir sürümse ekranda bulunan deseni unuttum özelliğini kullanabileceksiniz. 5 adet kilit açma denemesi sonrasında 30 saniye içerisinde tekrardan deneyin mesajı bulunur.
 • Altında yer alan deseni unuttum butonundan açılan sayfada Gmail hesabınızla şifrenizi girin kısmı çıkar, bilgileriniz onaylandığı zaman tekrar yeni şifre belirleyebileceksiniz.

Samsung Telefon Ekran Kilidi Kaldırma

Samsung telefon ekran kilidi kaldırma için bir farklı yöntemde uygulama ile telefon kilidi sıfırlama işlemidir, telefon hala açıkken Screen Lock ByPass Pro uygulaması Google Play Store üzerinden indirildikten sonra telefonunuzda unutulan kilit ekranını açabilir.

Önlem için öncesinden bu uygulamayı indirebilirsiniz fakat WİFİ gibi mobil ağın aktif olması gerekmektedir. Uygulamayı başlatarak active dediğiniz zaman remove lock password seçeneğine tıklayarak ekran kilidini kaldırabileceksiniz. Sadece Samsung değil tüm android cihazlarınız için bu uygulamayı indirebileceksiniz.

Telefon Ekran Kilidi Unuttum Nasıl Açabilirim?

telefonda unutulan ekran kilidi nasıl açılır
telefonda unutulan ekran kilidi nasıl açılır

Telefonunuzun desen kilidini unuttuysanız başka bir seçeneğiniz daha var. Android ekran kilidi unuttum diyenler için telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak diğer bir seçenektir. Ancak bu durumda telefonunuzdaki tüm verilerin silineceğini unutmayın. Bu işlem cihazın türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak için,

 • Home tuşu güç ve ses azaltma tuşuna birlikte basılı tutun ve kurtarma modunu açın.
 • Bu kısımda ses azaltma ve ses açma düğmelerini aşağı yukarı hareket için kullanın.
 • Çılan wipe data factory reset seçeneğine gelin ve güç düğmesine tıklayın.
 • İşlemi onaylayarak cihazınızı ilk gün ki haline getirebileceksiniz fakat dosyalarınız silinmiş olacak.

Telefon Desen Kilidi Açma Formatsız

Telefon unutulan desen kilidini formatsız açmak için farklı bir yol bulunuyor fakat bu yöntem uğraştırıcıdır. Ayrıca sadece Android sürümü 5.0 ile 5.1.1 için geçerlidir. Şifreli ekranı sıfırlamaya bakıldığı zaman bu teknik, diğer güvenli ekran kilitlerinde işe yaramaz. Telefon içerisinde hassas bilgileriniz varsa kullanabilirsiniz. Kilit ekranı ara yüzü sıfırlama yöntemi için,

 • Kilidinizde yer alan acil çağrılar butonuna basın ve ekranda 10 adet yıldızı girin.
 • Ekranda bulunan yıldızları seçmek için ekrana iki tık yapın veya basılı tutun, kopyala kısmında tıklayın.
 • Sonrasında öncelikli olarak girilen karakterleri iki katına çıkartmak için tekrar aynı alana yapıştırın.
 • Daha fazla karakter eklemek için çift tıklama karakteri belirmeyinceye kadar kopyala yapıştır işlemini yapın.
 • Sonrasında kilit ekranına dönün ve kameranın kısa yolunu açmaya çalışın, bildirim geçmişini indirin ve ayarlar simgesine tıkladıktan sonra sizlerden şifre girilmesi istenmektedir.
 • Veri giriş alanına uzun süre basın ve kopyala seçeneği çıkınca kopyala seçeneğine tıklayın, bu işlemi birçok kez tekrarlamanız gerekebiliyor.
 • Karakter yapıştırma işleminden sonra ekran kilidi sıfırlanacaktır ve telefonun ara yüzüne kolaylıkla giriş yapabileceksiniz.

Desen kilitleri özellikle çocuklar tarafından birçok defa denenince telefonu kilitleyebiliyor. Şimdi biraz da bu konuya değinelim. Telefonda unutulan ekran kilidi nasıl açılır sorusu daha çok desen kilidi yüzünden soruluyor.

Telefon Desen Kilidi Unuttum Nasıl Açabilirim?

telefon desen kilidi unuttum
telefon desen kilidi unuttum

Telefonun ekran kilidini sıfırlamak için Android telefonlarda geliştirici seçeneklerini kullanabilirsiniz. Geliştirici seçeneklerinde yer alan USB hata ayıklama ile birlikte telefonda unutulan ekran kilitleri sıfırlanmaktadır. Telefon desen kilidi sıfırlama için daha öncesinde USB hata ayıklama modunu etkinleştirmeniz gerekmektedir böylece bu yöntemi kullanabileceksiniz. ADB kurulum sayesinde ekran kilidi sıfırlamak için,

 • Ekran deseni unutulan ve sıfırlamak istenen telefonu USB ile telefona bağlayın.
 • Bilgisayarınızda bulunan başlat kısmından çalıştır diye aratın ve cmd yazarak enter tuşuna basın.
 • Açılan siyah ekranda yer alan ABS SHELL RM/ DATA/ SYSTREM/ GESTURE.KEY komutunu birleşik bir şekilde yazın.
 • Telefonunuzu tekrardan başlatın ve işlem işe yaramışsa ekranda ekran deseni bulunmayacaktır. Böylece ekran kilidini sıfırlamış olacaksınız.

İphone Ekran Kilidi Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Severek kullandığımız İphone cihazların ekran kilitleri sıfırlaması en zor cihazlardır fakat teknik işlemler gerektiren yöntemler nedeni ile pek tavsiye edilmiyor.

İphone kilit ekranını sıfırlamak için:

 • Ekranı kaydırın ve vazgeç tuşuna basın.
 • İphone ekran kilidi unutma sonucunda sorunu çözmek için Home ana ekran tuşuna basılı tutun ve Siri’yi açın.
 • Saat kaç diye sorun ve saati gösterdiği zaman saat simgesinin üzerinde dokunun.
 • Açılan kısımda sağ taraf üst kısımda bulunan + simgesine dokunun.
 • Açılan bölümde yeni bir saat ekleme bölümü arama kutusuna İphone haber yazın ve mesaj gönderme kısmından yine İphone yazar yapın fotoğraf seç kısmını seçin ve fotoğraflara girin.

Akıllı Telefon Ekran Kilidi Nasıl Kuruluyor?

Yazımızın buraya kadar olan kısmında unutulan ekran kilidini nasıl açacağımızı öğrendik. Özellikle desen kilidi sıklıkla unutulduğu için telefonumuzu çoğu zaman sıfırlamak zorunda kalıyoruz.

Şimdi bu sıfırlama işleminden sonra telefonumuza tekrar kilit ekranı nasıl ekleriz onu öğreneceğiz.

Ekran kilitleri telefonların olmazsa olmazlarından, hassas bilgileri içeren telefonlarda kilit oluşturmak için birkaç kolay adımı takip edebilirsiniz. Akıllı telefon ekran kilidi kurulumu nasıl yapılıyor sorusunu telefonu ile çok az zaman geçiren kullanıcılar soruyor. Malum birçoğumuz telefonu elimizden düşürmediğimiz için ayarlarına da hakimiz. Akıllı telefonlarda kilit oluşturmak için izlenen adımlar:

 • Telefondan ayarlara girdikten sonra kilit ekranı sekmesine dokunun.
 • Sonrasında bazı cihazlarda güvenlik veya ekran kilidi türü sekmesi çıkacaktır.
 • Oluşturmak istenen ekran kilidi türü seçilmelidir. Bu tür kaydırma, desen, PIN, şifre, hiçbiri gibi birçok seçenek arasından istediğiniz güvenliği seçin.
 • Belirlenen ekran kilidi türü için şifre belirleyin ve devam seçeneğine tıklayın. Bunun dışında Samsung bazı markalarda parmak izi güvenliğini sunmaktadır.

Telefonda unutulan ekran kilidi nasıl açılır başlıklı yazımızı okudunuz. Bu yazıdaki adımları uygulayarak unuttuğunuz ekran desenini, kilit şifresini sıfırlayabilirsiniz. Ancak emin olmadığınız işlemleri gerçekleştirirken dikkatli olunuz. Yoksa telefonunuza kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Dikkat ! Yukarıda verilen bilgileri uygularken telefonunuzda meydana gelebilecek sorunlardan iyikonu.com sorumlu değildir. Lütfen ilk seçenek olarak her zaman alanında uzman telefon teknik servisi ile görüşün.

Akıllı telefonlardan söz açmışken, cep telefonu ile kıble yönü bulma başlıklı yazımızı okudunuz mu?

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir