Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır? 2024

Günümüzde birçok farklı iş kolunun ortaya çıkması özel güvenlik personeli ihtiyacı doğurmuştur. Özellikle işletmelerin ve kurumların özel güvenlik ihtiyacında artış gözlenmiştir. Birçok insan da özel güvenlik olma konusunda kendini geliştirip bu alanda çalışmak için araştırmalar yapmaktadır. Araştırılan konuların başındaysa; Özel güvenlik nasıl olunur, özel güvenlik sertifikası nasıl alınır, silahlı silahsız güvenlik olma şartları nelerdir gibi sorular gelmektedir. Bizler de bu yazımızda sizler için bu soruları derleyip en doğru ve güncel şekilde cevaplandırdık.

Özel güvenlik personelleri esnek çalışma şartlarına uyum sağlayan silahlı ya da silahsız kişilerden oluşabilir. Her meslekte olduğu gibi özel güvenlik personelleri de bazı zorluklarla karşılaşabiliyor. Özellikle banka gibi yerlerde çalışan güvenlik çalışanları sürekli tetikte olmalıdır. Oldukça merak edilen bu mesleğin maaşı kurumdan kuruma farklılık gösterebiliyor. Ancak birçok yerde yaklaşık rakamlardan bahsetmek mümkün. Ayrıca bu mesleği yapabilmek için gerekli özel güvenlik sertifikasının nasıl alınacağı oldukça merak ediliyor.

özel güvenlik maaşları ne kadar
özel güvenlik maaşları ne kadar

Öncelikle özel güvenlik olmak istiyorsak, yapmak istediğimiz bu mesleğin maaşları konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. 2024 yılı için asgari ücrete yapılan %49 zam ile birlikte bu miktar 18.000 ile 32.000 lira arasında değişecektir.

Tabii bu miktar özel güvenlik olacak kişinin medeni durumuna, sahip olduğu çocuk sayısına göre değişir. Bu kriterler özel güvenlik personelinin maaşını ortalama 400-600 TL arasında arttırır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Peki özel güvenlik görevlisi olmak için nereye başvuru yapılır? Bunun için yaşadığınız ilde sertifika vermeye yetkili kurum/kurslardan silahlı veya silahsız eğitim alarak sertifika almanız gerekiyor. Bu eğitimler silahlı veya silahsız olmak üzere 120-100 saat arasında değişir. Ayrıca ortalama olarak 5-18 gün arasında sürmektedir.

Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından her yıl 6 kez düzenlenmekte olan ÖGG sınavına girmelisiniz. Bu sınavda başarılı sayılmak için en az 60 puan almak gerekiyor. Bu sınavdan 60 baraj puanını alamayarak başarısız sayılmanız durumunda sınav harcını yeniden yatırarak bu sınava tekrar girebilirsiniz. Harç miktarı ise 2024 yılı için silahlı özel güvenlikler için 500 lira, silahsız özel güvenlikler için ise 400 lira olarak belirlenmiştir.

Özel Güvenlik Olma Şartları 2024

özel güvenlik sertifikası nasıl alınır
özel güvenlik sertifikası nasıl alınır

Gelelim özel güvenlik olmak için aranan şartlara. Bu şartlar silahlı veya silahsız özel güvenlik olacaklar için farklılık göstermektedir. Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusuna yanıt verdik. Şimdi özel güvenlik olmak için gereken şartlara göz gezdirelim.

  • TC vatandaşı olmak
  • Silahlı güvenlik için en az Lise, silahsız güvenlik için en az ilköğretim mezunu olmak.
  • Silahlı güvenliklerin en az 21 yaşını, silahsız güvenliklerin en az 18 yaşını tam doldurmuş olmaları.
  • Vücut ve akıl sağlığının yerinde olması.
  • Kamu haklarından mahrum olmamak.
  • Sicil yeterliliğine sahip olmak.
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere 1 yıldan fazla hapis cezası almamış olmak.
  • Devlet hastanesinden “Silahlı/silahsız güvenlik olur. “ ibaresinin bulunduğu sağlık raporu almış olmak.

Yukarıdaki şartları sağlamanız dahilinde özel güvenlik ihtiyacı olan çoğu yerde iş bulabilme şansınız yüksek olacaktır.

Bu yazımız bilmelisin kategorimizde yer alıyor. Günlük hayatta işimize yarayacak birçok blog yazısını bu kategoride sergiliyoruz. Diğer yazılarımıza bakmayı unutmayın.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir