Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır? Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Udi hindi bitkisini duydunuz mu? Mucizevi faydaları olan bu bitkinin neler yaptığına inanamayacaksınız. Son zamanlarda oldukça popüler olan udi hindi yağı nasıl kullanılır sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz. Hepimiz faydalı bitkiler kullanmışızdır. Udi hindi bitkisi de bana göre herkesin bilmesi gereken maharetlere sahip. Bu yüzden yazımızın devamında udi hindi yağı ne işe yarar, udi hindi yağı faydaları nelerdir gibi sorulara yanıt verdik.

Ülkemiz zengin bitki çeşitliliği ile birçok şifalı bitkinin ev sahibi konumundadır. Udi hindi bitkisi daha çok Doğu Asya’da yetişse de ülkemizde de az miktarda yetişiyor. Faydalarını duyduğunuzda inanamayacaksınız. Son zamanlarda talebi artış gösteren bu bitki için aktarlara sıklıkla sorulan udi hindi yağı nasıl kullanılır sorusuna bizler de değineceğiz.

Udi Hindi Yağı Nedir?

Udi hindi yağı, daha çok Asya ülkelerinde yetişen şifalı bir bitkidir. Vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendiren ve birçok hastalıktan koruyan bu bitkinin diğer adı kuts-i bahri‘dir.

Bu bitkinin o kadar geniş kullanım alanı vardır ki, kozmetik sektöründen tutunda sağlık sektörüne kadar birçok alanda kullanılır. Özellikle parfümlerde de hoş bir esans yaratmak için udi hindi bitkisi kullanılıyor. Udi hindi yağı aktarlarda üç farklı şekilde satılıyor. Toz, yağ ve çekilmemiş kuru udi hindi bitkisi bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en çok tercih edilen ise udi hindi yağıdır. Fakat kullanımının kolay olması ve daha kolay muhafaza edilmesi udi hindi yağını daha cazip hale getiriyor.

Baştan söyleyelim, udi hindi bitkisi geçmiş zamanlardan beridir öksürük, bronşit ve nezle gibi rahatsızlıkların alternatif tedavisinde kullanılıyor. Özellikle Osmanlı zamanında bu bitki oldukça meşhurmuş. Arap coğrafyasında ise diğer ismi olan kuts-i bahri daha fazla kullanılıyor.

Udi hindi yağı ülkemizde daha çok dekoratif amaçla kullanılıyor. Ancak kuru odun parçalarını yakarsanız tütsü gibi kullanabilirsiniz. Çok hoş bir kokusu olduğunu söylemeliyim. Çünkü araştırdıktan sonra denedim ve kokusuna bayıldım.

Udi hindi bitkisinin Peygamber Efendimizin (S.A.V) hadisine konu olduğunu biliyor muydunuz? Peygamber efendimiz udi hindi bitkisi için “Tedavilerin en iyisi hacamat ve udi hindi ile tedavidir.” demiştir. O zamanlardan beri faydası bilinen bu bitkinin özelliklerini saymakla bitmez.

udi hindi yağı nasıl kullanılır
udi hindi yağı nasıl kullanılır

Az çok udi hindi bitkisinin ne olduğuna değindik. Mucizevi faydaları için sabırsızlandığınızı tahmin edebiliyorum. Peki udi hindi yağı ne işe yarar?

Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar ?

Udi hindi yağını epey övdük. Peki udi hindi bitkisi ne işe yarar? İşte udi hindi bitkisinin faydaları 🙂

Bence bu bitki için sevinilmesi gereken en önemli özellik, bugüne kadar dişe dokunur bir yan etkisinin olmamasıdır. Bunun yanında faydaları ise oldukça fazladır. Vücut bağışıklığımızı güçlendirir ve bizi birçok hastalıktan korur. İşte udi hindi yağı faydaları sizin için listelendi.

 • Udi hindi yağı tam bir grip düşmanıdır. Özellikle grip, soğuk algınlığı, farenjit gibi rahatsızlıklarda boğazı rahatlatan önemli etkileri vardır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında iltihabın atılmasında etkilidir. Bu yüzden bu bitkiye halk arasında doğal antibiyotik denir.
 • Kabus haline gelen böbrek taşlarının atılmasını kolaylaştırır.
 • Kanımızı temizler ve dinç kalmamızı sağlar. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Mideyi rahatlatır. Bağırsaklardaki gazın atılmasına yardım eder.
 • İşte kadınların en çok tercih etme nedeni! Udi hindi yağını, krem haline getirirseniz ciltteki sivilceleri yok eder. Akneler ve siyah noktalar için temizleyici özelliği vardır.
 • Sağlıksız saçların güçlenmesine neden olur.
 • Geçmişten beri insanlar udi hindi yağını astım hastalığının tedavisinde etkili.
 • Ufak tefek yaraların ve yanıkların iyileşmesinde etkilidir.
 • Cinsel sorunların tedavisinde afrodizyak etkisi kullanılıyor.
 • Kozmetik ve parfüm yapımında kullanılıyor.
 • Ağız hijyenini sağlayarak ağzın güzel kokmasını sağlıyor.
 • Yorgunluğu önler.
 • Stresi engeller.
 • İştahı açar ve beslenme düzeninizi oturtur.

Udi hindi yağı faydaları yukarıda okuduğunuz gibi birçok hastalığı önlüyor. Bu bitki genelde yağ olarak tercih edilse de, toz kullanımı da yaygındır. Bitki tozu genellikle bal ile karıştırılıp tüketiliyor. Ancak bu daha çok soğuk algınlığı tedavisinde, boğaz ağrısı tedavisinde tercih ediliyor.

Udi Hindi Bitkisi Diğer Kullanım Alanları

Udi hindi bitkisinin kokusuna değinmiştim. Özellikle yoga ve meditasyon ile ilgilenen kişiler bu bitkiyi yakarak tütsü olarak kullanıyor. İnanılmaz derece sakinleştirici etkisi olan bu tütsü, uzak doğu ülkelerinde ayinlerde kullanılmaktadır. Öyle ki bazı coğrafyalarda bu bitkiye büyük saygı duyuluyor.

Çin’de udi hindi bitkisi çeşitli şekillerde hazırlanarak hafıza güçlendirme, unutkanlığı önleme gibi amaçlarla da kullanılmaktadır. Ne de olsa bitkinin ana vatanlarından birisi Çin. Mutlaka faydasını görmüşlerdir diye düşünüyorum.

Udi Hindi Nasıl Tüketilir ?

Udi hindi yağı kişinin kullanım tercihine göre farkı şekillerde kullanılıyor. Fakat en çok toz ve yağ biçiminde kullanıldığını söylemek lazım. Bunun yanında bitkinin kuru odunumsu hali de satılmaktadır. Bu, öğütülmemiş udi hindi bitkisi şeklinde isimlendirilmiştir.

Udi Hindi Tozu Nasıl Kullanılır?

Aktarlarda udi hindi bitkisinin toz halini kolayca bulabilirsiniz. Kullanım kolaylığı ve saklama şartlarının elverişli olması nedeniyle udi hindi tozu kullanımı oldukça tercih ediliyor. Udi hindi tozunu bal ile karıştırarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu kullanım şekli boğazı yumuşatmaktadır.

Ayrıca udi hindi bitkisinin toz biçiminde tüketilmesi, ağız hijyenini sağlar ve ağız kokularının da önüne geçer.

Udi Hindi Bal Karışımı Nasıl Kullanılıyor?

udi hindi bal karışımı
udi hindi bal karışımı

Bizler balı zencefil, zerdeçal, karabiber ile tüketmeye alışığız. Ancak udi hindi bal karışımı da oldukça faydalıdır. Özellikle bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinde oldukça etkilidir.

Udi Hindi Kremi Nasıl Kullanılır?

Udi hindi kremi denildiğinde kremi kendimiz yapmıyoruz. Aktarlarda ve eczanelerde zaten hazır udi hindi kremleri satılıyor. Tavsiye edilen miktarda udi hindi kremini cildinize uygulayabilirsiniz.

Bunun yanında udi hindi yağı kullanılarak elde edilen esanslar ve parfümler bulunmaktadır. Aşağıda araştırmalarım sonucunda içinde udi hindi yağı olan parfümleri sizler için derledim.

 1. Christian Dior
 2. 1975’de Ürdün kralı için yapılan Ud for Highness 75
 3. Tom Ford Oud Wood
 4. Yves Saint Laurent Splendid Wood

Bu parfümlerin içerisinde udi hindi yağının sakinleştirici kokusunu hissedeceksiniz.

Udi Hindi Bitkisi Nerede Yetişiyor?

Udi hindi bitkisi genellikle Asya’nın Doğusunda yetişmektedir. Özellikle Çin, Bangladeş ve Hindistan’da bol miktarda udi hindi bitkisine rastlamak mümkündür. Bitkinin kendine has ve etkili bir kokusu vardır. Endonezya, Tayland, Malezya gibi ülkelerde bitkinin farklı türleri de yetişmektedir. Udi hindi bitkisi, kardeş ülke Azerbaycan’da da oldukça bilinen bir bitkidir. Farklı yerlerde udi hindi bitkisine öd ağacı de denmektedir.

Udi hindi yağı faydaları yazımızda udi hindi yağı nasıl kullanılıyor sorusuna da değindik. Faydalı bitkilerin özelliklerini ve kullanım alanlarını kaleme aldığımız sağlıklı yaşam kategorimize göz atmanızı öneririm. Hayatı kolaylaştıran birçok faydalı bitkiyi yine bu kategorimizde yazıyoruz.

Bir uyarı: Bu makalede yazılan bilgiler tavsiye değildir. Her ne kadar önemli bir yan etkisine rastlanmasa da doktorunuza danışmadan udi hindi yağı kullanmayınız.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir