Çay Ağacı Sabunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Cilt problemleri ile başınız dertte mi? Çay ağacı sabunu faydaları inceleme yazımızı okuyunca gözlerinize inanamayacaksınız. Özellikle ergenlik çağında sivilce problemi yaşayan gençlerin imdadına yetişecek çay ağacı sabunu, mucizevi faydalar taşıyor.

Her yaştan insanın, özellikle de cilt problemi yaşayan kadınların forumlarda çay ağacı sabunu nedir, çay ağacı sabunu ne işe yarar gibi sorular sorduğunu biliyoruz. Bu yüzden bitkisel bir çözüm olan çay ağacı sabunu faydaları sizler için derlendi.

Çay ağacı sabunu adından da anlaşılacağı üzere bir ağaçtan üretiliyor. Çay ağacı dendiğine bakmayın. Bu ağacın anavatanı Avustralya. Burada yetişen Melaleuca cinsi ağacın yapraklarından bir yağ çıkarılır. Bu yağ ile de mucizevi çay ağacı sabunu elde ediliyor. Ülkemizde de son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaştı. Aktarlarda bulabileceğiniz bu sabun cilt sorunlarınızı çözmede yardımcı olabilir.

Çay Ağacı Sabunu Ne İşe Yarar?

çay ağacı sabunu faydaları nelerdir
çay ağacı sabunu faydaları nelerdir
 1. Cildimizde yüzlerce farklı bakteri yaşamaktadır. Bazılarının sağlığımız açısından zararı bulunmasa da bazıları cildimize zarar verir. Çay ağacı sabunu, bakterilere karşı direnç geliştirir ve cildin ferahlamasına yardım eder.
 2. Özellikle kadınlar cilt gözeneklerini temizlemek için pahalı kozmetik ürünler kullanıyor. Ancak bunların hiçbirine gerek kalmıyor. Çünkü çay ağacı sabunu gözenekleri temizleme konusunda oldukça etkilidir. Doğal olmasının yanında diğer kozmetik ürünlere kıyasla daha uygun fiyatlıdır.
 3. İşte en çok kullanılma nedeni: sivilceler ! Baş belası sivilceler yüzünden hangimizin canı sıkılmıyor ki. Çay ağacı sabunu, yeni çıkmaya başlayan sivilcelerin düşmanıdır. Henüz yeni uç veren sivilcelerin çıkmasını engeller. Ayrıca çıkan sivilceleri de kurutur. Ağrı yapan şişmiş sivilcelerin de acısını azaltır.
 4. Daha önce çıkan sivilcelerin izleri bazen cildimizde kalabilir. Bu izlerin yok edilmesinde etkilidir.
 5. Açıkçası bu ürünün muadili olan ürünler içerisinde farklı kimyasallar barındırabiliyor. Bu da yararı kadar zararı da var demektir. Çay ağacı sabunu doğaldır. Çünkü içerisinde kullanmaktan kaçındığımız paraben ve SLS gibi kimyasallar bulunmaz.
 6. Cildimizin alt katmanında bulunan sebum adında bir sıvı vardır. Bu sıvı cildimizin yaşam kaynağıdır. Cildimizin kuruluk ve nem dengesini sağlayan şey bu sıvıdır. İşte çay ağacı sabunu ne işe yarar sorusuna verebilecek en önemli cevaplardan biri de budur. Çünkü bu sabun cildimizdeki sebum dengesini korur.
 7. Kokusu ferahlatır. Bu yüzden özellikle birçok kadın kokusu için de bu sabunu kullanmaktadır. İçinde ne olduğunu bilemediğimiz parfümlerden uzak durun!
 8. Herkesin yakından duyduğu bazı cilt rahatsızlıkları vardır. Mantar, kaşıntı gibi hastalıklar için anti bakteriyel özellikler barındırır. Cildin nefes almasını sağlar ve temizler.
 9. Cildimiz için dezenfektan görevi görür. Ayaklar için kullanıldığında kaşıntı ve kokuyu önler.
 10. Özellikle spor yapanların sırtlarında sivilceler oluşabiliyor. Bu sabun cildin hemen hemen her bölgesine uygulanabilir olduğundan bu sivilcelerinde mücadelesinde kullanılır.

Aslında yukarıda saydıklarımız en çok bilinen çay ağacı sabunu faydaları diyebiliriz. Daha farklı yararları da bulunmaktadır. Özellikle çay ağacı sabunu kullananlar tarafından yapılan yorumları yazımızın sonunda sizler için ekledik.

Çay Ağacı Sabunu Nasıl Kullanılır?

çay ağacı sabunu nasıl kullanılır
çay ağacı sabunu nasıl kullanılır

Bu kadar faydasını saydıktan sonra nasıl kullanıldığına değinmemek olmazdı. Haydi gelin çay ağacı sabunu nasıl kullanılır birlikte görelim.

 • Birçok kişi bu sabunu sivilceleri için kullandığından ilk önce buna değinelim. Çay ağacı sabunu sivilce için kullanılacaksa ılık su ile nazik hareketlerle masaj yapılarak kullanılır. Ancak burada yine sık kullanılan bir yöntem var. Onu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Çay ağacı yağı bu yıkama işleminden önce kullanılırsa daha verimli olabiliyor. Yağ ile cildinize masaj yapabilirsiniz.
 • Çay ağacı sabunu faydaları içerisinde ayaklar için de kullanımın yaygın olduğunu söylemiştik. Eğer ayaklarınızda mantar, kaşıntı gibi problemler varsa ılık su içerisine sabun ekleyerek ayaklarınızı yıkayın. Yukarıda bahsettiğim gibi çay ağacı sabunu yağı varsa öncesinde kullanmanız fayda sağlar.
 • Ayak tırnaklarımızda mantarlar varsa bu sabun ile yıkamanız yeterlidir.

Görüldüğü gibi çay ağacı sabunu kullanımı konusunda fazla bir teferruat yok. Normal sabun gibi kullanabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda elinizde bu ağacın yağı varsa, işlem öncesinde uygulamak iyi gelir.

Önemli uyarı: Her ne kadar bitkisel bir üründen bahsetmiş olsak da her insanın cildi aynı hassasiyette değildir. Oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyona karşı sabunu ilk önce cildinizin küçük bir bölümüne deneyebilirsiniz. Ayrıca sahte ürün kullanmamaya dikkat ediniz. İyikonu.com oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı sorumluluk taşımaz.

Çay Ağacı Sabunu İçinde Neler Var?

Bu sabunun bitkisel kaynaklardan elde edildiğini söylemiştik. İçerisinde çay ağacı yağı bulunduğu gibi yakından da bildiğimiz zeytin yağı, aqua, hint yağı, pamuk yağı gibi maddeler de bulunur.

Piyasada birçok markanın adı ile geçebiliyor. Ancak araştırmalarımız daha çok çay ağacı sabunu farmasi ürününün kullanıldığına yönelik. (Reklam veya tavsiye değildir.)

Çay Ağacı Kullananlar Yorumladı

Aşağıda çay ağacı sabunu kullananlar tarafından yapılan yorumları bulabilirsiniz. Çay ağacı sabunu kullanıcı yorumları ülkemizde de oldukça popüler bir e-ticaret sitesinden alınmıştır.

çay ağacı sabunu kullananlar
çay ağacı sabunu kullananlar

Bu yazı sağlıklı yaşam kategorimizde yer almaktadır. Buna benzer sağlıklı yaşam ipuçları için bu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir