En Çok C Vitamini Olan Meyveler Listesi 2024

Kış aylarında vücudumuzun direncinin düştüğü bir gerçek. C vitamini, birçok faydası ve özelliği nedeniyle oldukça tercih ediliyor. En çok C vitamini olan meyveler kış aylarında oldukça talep görüyor.

Son zamanlarda bağışıklık sistemi, vücut direnci gibi terimler insanlar tarafından önemseniyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de tüm dünyayı saran malum virüs. İnsanlar artık beslenmesine, aldığı vitaminlere dikkat ediyor. Vücudumuz için birçok vitamin hayati önem taşıyor. Bu yazımızda C vitamini bakımından zengin besinleri sizler için sıraladık.

Meyveleri sıralamadan önce C vitamini ne işe yarar, bizi hastalıklardan nasıl korur ona değinelim. C vitamininin en önemli özelliği belki de bağışıklık sistemimizi güçlendirmesidir. Ancak vücudumuzdaki dokuların onarılması ve bazı enzimlerin çalışması için C vitamini gereklidir. Bu konuda teknik bilgiler verip sizi sıkmayacağız. Bu yüzden C vitamini bulunan meyve ve sebzeler listemize başlıyoruz.

Günlük C Vitamini İhtiyacımız Ne Kadar?

C vitamini ihtiyacı cinsiyet, yaş, sigara tüketme gibi birçok etkene göre farklılık gösteriyor. Ancak en basit haliyle bir tablo eşliğinde göstermek istedik.

Çocuklar için40-70 miligram
Yetişkinler için70-90 miligram
Hamileler ve Sigara İçenler için100-120 miligram
günlük c vitamini ihtiyacımız ne kadar?
En Çok C Vitamini Olan Meyveler

En Çok C Vitamini Hangi Meyvelerde Var?

Portakal, limon, mandalina gibi meyveler C vitamini dendiğinde aklımıza gelen ilk meyvelerdir. Peki bu kadarla sınırlı mı? Hayır. C vitamini içeren, görünce şaşıracağınız birçok meyve var. Hatta yazımıza en çok c vitamini bulunan sebzeleri de ekleyeceğiz. Sözü fazla uzatmadan listeye geçelim.

1- Siyah Frenk Üzümü

c vitamini ve frenk üzümü

Evet listemize görmeye çok aşina olmadığımız frenk üzümü ile başlıyoruz. Frenk üzümünün faydalarını saymakla bitmez. Eğer C vitamini deposu arıyorsanız bu siyah frenk üzümünden başkası olamaz. Öyle ki vücudumuz günlük 90 miligram C vitaminine ihtiyaç duyar. Frenk üzümünün 100 gramında ise yaklaşık 200 miligram c vitamini bulunur. Yani üzümü ye, vitamini al.

2- Kivi

kivide bulunan c vitamini
kivide bulunan c vitamini

Kivi hepimizin bildiği meyvelerden. En çok C vitamini olan meyveler listemize girmeyi kesinlikle hak ediyor. Kabul etmek gerek, çok ucuz bir meyve sayılmaz. Ama içerdiği C vitamini ne kadar önemli bir besin olduğunu gösteriyor. Peki kivide ne kadar C vitamini var? Sorunun cevabına şaşıracaksınız. Tek başına 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamına yakınını karşılıyor.

3- Çilek

çilekte ne kadar c vitamini var
çilekte ne kadar c vitamini var

Herhalde çilek sevmeyen yoktur. Bence bu kadar C vitamini içerdiğini öğrenince daha çok seveceksiniz. Yemesi keyifli ve lezzetli olan bu meyve C vitamini için bulunmaz bir nimet. Eğer 10 adet çilek yerseniz o gün başka C vitamini aramayın.

4- Greyfurt

c vitamini hangi meyvelerde var
c vitamini hangi meyvelerde var

Greyfurt özellikle çocuklar tarafından pek sevilmiyor. Bunun en büyük nedeni tadının biraz ekşi olması. Greyfurt C vitamini canavarıdır. Yarım greyfurt yerseniz günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Tabi yarısını değil hepsini yemekte fayda var. 🙂 Çocuklara yedirmek için üzerine biraz şeker serpebilirsiniz.

5- Portakal

portakalda ne kadar c vitamini var
portakalda ne kadar c vitamini var

Geldik herkesin dört gözle beklediği portakala. Bu listede portakala yer vermemek olmazdı. C vitamini denince aklımıza gelen birkaç meyveden biridir portakal. 1-2 portakal tüketmeniz günlük vitamin ihtiyacınızı karşılar.

Diğer faydalarını yazmasak da portakal aynı zamanda toksinleri vücudumuzdan atan bir meyvedir. Grip ve nezle gibi hastalılarda her zaman yanımızda olan bu meyve teşekkürü hak ediyor.

6- Limon

limonda ne kadar c vitamini var
limonda ne kadar c vitamini var

Limon bize göre kötü gün dostudur. Her çaya uyum sağlayan, hastalıkta başucumuzda duran bu meyve bu listenin olmazsa olmazıdır. Limon taşıdığı yüklü miktarda C vitamini sayesinde kış çaylarının olmazsa olmazıdır. Hem suyu hem de meyvesi başlı başına C vitamini ile donatılmıştır.

7- Mango

c vitamini hangi meyvede fazla
c vitamini hangi meyvede fazla

Mango yine C vitamini konusunda oldukça yeterli bir meyve. 1 adet mango yediğinizde bir günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

En çok C vitamini olan meyveler listesini oluştururken sebzeleri de unutmamak gerekir değil mi? Yazımızın bundan sonraki bölümünde En çok C vitamini olan sebzeleri listeleyeceğiz. Sebze listesini daha kısa tutacağız çünkü hastalanınca meyve yemeyi daha fazla tercih ediyoruz.

En Çok C Vitamini Hangi Sebzelerde Var?

Sebzeler de meyvelere kafa tutacak oranda C vitamini içerir. Hatta bazı sebzeler bazı meyvelerden daha fazla C vitamini bulundurur. Şimdi hep birlikte en çok C vitamini bulunan sebzeleri inceleyeceğiz.

1- Kırmızı Biber

en çok c vitamini hangi sebzelerde bulunur
en çok c vitamini hangi sebzelerde bulunur

Kırmızı biberi bu listede görmeyi ummuyordunuz değil mi? Oysa kırmızı biber tam bir ecza dolabıdır. Yalnızca C vitamini değil birçok vitamini bünyesinde barındırır. Kırmızı biber tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

2- Bezelye

bezelyede c vitamini var mı
bezelyede c vitamini var mı

Bezelye lezzetli ve bir o kadar da faydalı sebzelerden biridir. Yaklaşık 1 kahve fincanı bezelye C vitamini ihtiyacınız için yeterli olacaktır. Bezelyeyi yemeklerinizde dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. C vitamini konusunda iddialı olan bu besin vücudunuzun direncini de arttırır.

3- Karnabahar

en çok c vitamini olan meyveler ve sebzeler
en çok c vitamini olan meyveler ve sebzeler

Karnabaharda çok fazla C vitamini bulunur. Bu yönüyle bilmediğimiz bu sebze diğer vitaminleri de barındırıyor. Tüketilmesi halinde kalp ve damar sağlığı için de faydalıdır. En çok c vitamini bulunan sebzeler içerisinde bulunmayı hak eden bir sebze.

En çok C vitamini olan meyveler başlıklı yazımızı kaleme alırken, en çok c vitamini bulunan sebzeleri de listemize dahil ettik. Her biri C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve ve sebzeler kış aylarında tüketildiğinde grip gibi hastalıklara karşı savunma oluşturur.

Çocuk, genç, yaşlı ayırmaksızın her yaştan insan için bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir. Hastalıklar bünyesi zayıf olan insanlarda daha etkili olduğundan, beslenme alışkanlıklarımıza dikkat ederek en faydalı, en çok vitamin bulunan meyve ve sebzeleri seçmek önemlidir.

Buna benzer içeriklerin sağlıklı yaşam kategorimizde bulunduğunu biliyor muydunuz? Sağlık kategorisinde yazılan içeriklerimiz kültürel bilgi amaçlıdır. Yönlendirme ve tavsiyeler içermez.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir