Aliexpress Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır 2023

Günümüzde alışverişin çok büyük bölümü internet üzerinden sanal olarak gerçekleşiyor. Ülkemizde de çok fazla kullanılan Aliexpress sitesi milyonlarca ürünü bünyesinde barındırıyor. İrili ufaklı birçok ürünü uygun fiyata buradan temin etmek mümkün. Ancak son zamanlarda yurt dışından satın alınan ürünlere dair farklı vergilendirme sistemine geçildi. Bu yüzden ülkemizde insanlar aliexpress vergi hesaplama nasıl yapılır 2023 gibi soruları sormaya başladı.

Peki bu yazımızı 2023 için neden kaleme aldık? Bunun en önemli iki nedeni var: yeni getirilen düzenlemeden birçok kişinin haberi yok. İnternetten aldıkları ürünler kargo ile eve gelince vergi maliyetini gören vatandaşlar sürpriz ile karşılaşıyor. Ama endişelenmeye gerek yok. Çünkü bu yazımızı okuduktan sonra alacağınız ürünlerin vergisini daha önceden hesaplayabileceksiniz. Böylece aliexpress vergi hesaplama nasıl yapılır gibi sorular kafanıza takılmayacak.

Yeni yapılan vergi düzenlemesinden haberim olmadan Aliexpress üzerinden bolca alışveriş yapmıştım. Ürünlerin kargosu gelince vergileri gördüm ve içime oturdu açıkçası. Zaten fiyatlar daha makul olduğu için aylarca gelmemesini göze alıp sipariş veriyoruz. Bu acı tecrübe ile birlikte aliexpress gümrük vergisi nasıl hesaplanır öğrenmiş oldum. Daha sonra da buraya yazarak herkesin faydalanmasını istedim.

aliexpress vergi hesaplama nasıl yapılır 2021
aliexpress vergi hesaplama nasıl yapılır 2023

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama 2023

Vergileri hesaplamadan önce, hangi vergilerin alındığını da bilmek gerek. Birçok kişi yalnızca gümrük vergisi alındığını zannettiği için aliexpress gümrük vergisi ne kadar şeklinde sorular soruyor. Aşağıdaki tabloda Aliexpress üzerinden alacağınız ürünler için hangi tür vergilerin alındığını listeledik.

Bilinmesi gereken en önemli şey, yalnızca gümrük vergisi ödemeyeceğiniz.

1-Gümrük Vergisi
2-Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)
3-Gümrük Sunum Ücreti
4-Damga Vergisi
aliexpress hangi vergiler var 2023

Vergileri bu şekilde sıralı görmek gözümüzü korkutmuş olabilir. Ancak alacağınız ürünün değerine göre bu vergi miktarlarının değiştiğini unutmayın. Yani vergi miktarı ürün fiyatı ile doğru orantılıdır.

Aliexpress vergisi nasıl hesaplanır 2023

Vergi hesaplamasına ürünlerin farklı fiyatları üzerinden değineceğiz. Çünkü yurt dışından aldığımız ürünlerin vergi miktarı aldığımız ürüne göre değişiyor. Belli bir fiyatın altında kalan ürünler için uygulanan vergi tarifesi daha farklı. Daha da önemlisi, yazımıza aliexpress üzerinden örnek versek de ürünlerin AB üyesi ülke menşei olmasına farklı tarife, Çin menşei olmasına farklı tarife uygulanıyor.

Şimdi aşağıda basit hesaplamalar ile 2023 aliexpress vergi hesaplama işlemini yapalım. Öncelikle vergi oranlarını yazalım.

Gümrük VergisiAB Menşei: %18 – Çin Menşei: %20 (Oranlar ürün fiyatına göre hesaplanır)
ÖTVÜrün bedelinin ve gümrük vergisi bedelinin %20 si
Gümrük Sunum Ücreti8 TL
Damga Vergisi0.70 TL
aliexpress vergi çeşitleri 2023

Yukarıdaki vergi ve ücretlerin dışında izin verilen ürünler ve fiyatlar dışına çıkılması halinde %18 KDV alındığını da bilmekte fayda var.

Şimdi önce nispeten düşük fiyatlı bir ürün, daha sonra da yüksek fiyatlı bir ürün alarak hesaplama yapacağız.

Aliexpress Gümrük Vergisi ve ÖTV Hesaplama Formülü 2023

Aliexpress üzerinden 200 TL lik bir ürün alındığında;

 1. Eğer aldığınız ürün Çin menşei ise ürün fiyatının %20 sini gümrük vergisi olarak ödersiniz. (40 TL) /AB üyesi ülkeler için %18 olduğunu yukarıda yazmıştık.
 2. Ürün bedelinin ve gümrük vergisinin %20 si karşılığında ÖTV öderiz. (40+8=48 TL)
 3. Gümrük sunum ücreti: 8 TL
 4. Damga vergisi: 0,70 TL

200 TL fiyatı olan bir ürünü Aliexpress üzerinden alırsak toplamda 40+48+8+0,70= 96,70 TL vergi ödersiniz.

Ancak dikkat etmemiz gereken şey, ürün fiyatının 1500 Euro’nun altında olduğudur. Çünkü fiyatı 1500 Euro’nun üzerinde olan ürünler için farklı vergi tarifesi uygulanmaktadır. Aşağıdaki örnekte de fiyatı 1500 Euro üzerinde olan bir ürün için hesaplama yapacağız.

Aliexpress 1500 Euro Üzeri Vergi Hesaplama

Güncel kur 1 Euro = 8,53 TL olduğu için hesaplamamızı bu değere göre yapacağız.

Alacağımız ürünün fiyatı 1500 Euro’nun üzerinde ise (güncel kur ile 12.793 TL) aşağıdaki şekilde hesaplıyoruz. Şimdi ürünün fiyatı 20. 000 TL olsun çünkü kolay bir hesaplama yapmak istiyoruz. Burada amaç sizlere hesaplamanın mantığını göstermek.

 1. 20. 000 TL bedelle satılan bir ürün için,
 2. %20 gümrük vergisi ödersiniz. Bu da 4.000 TL eder.
 3. Ürün bedelinin ve gümrük vergisinin %20 si karşılığında ÖTV ödeyeceğimiz için, 4000 TL+800 TL = 4800 TL ÖTV öderiz.
 4. Gümrük sunum ücreti: 8 TL
 5. Damga vergisi: 0,70 TL
 6. Katma değer vergisi: 5184 TL

Yukarıdaki değerleri topladığımızda yaklaşık 13.990 TL vergi ödemiş olursunuz. Ama buradaki hesaplamada KDV eklememizin en önemli nedeni izin verilen tutarın (1500 Euro) geçilmesidir. Fakat bu hesaplamayı Çin menşei ürünler için yaptığımızı unutmayın.

aliexpress gümrük vergisi ve ötv hesaplama
aliexpress gümrük vergisi ve ötv hesaplama

Peki Aliexpress üzerinden alınan her ürüne vergi ödemek zorunda mıyız? Yani Aliexpress vergiden muaf ürünler hangileri şeklinde bir soru soruyor olabilirsiniz. Ancak burada bilmemiz gereken şey yalnızca ÖTV konusunda bazı istisnalar var. Bazı ürünlerde ÖTV oranı sıfır (0) iken, bazı ürünlerde indirimli ÖTV uygulaması yapılmaktadır.

Aliexpress indirimli ÖTV uygulanan ürünler:

 • Elektrikli akümülatörler: yüzde 3
 • Projektörler, monitörler, video kayıt ve gösterme cihazları, ses kayıt, DVD ve dinleme cihazları grubundaki ürünler: yüzde 7

Aliexpress vergisi nereye ödenir?

Tamam, vergi ödeyeceğimizi artık biliyoruz. Peki ben bu vergiyi nereye ödeyeceğim? Aliexpress üzerinden satılan birçok ürün PTT kargo ile tarafımıza ulaşıyor. Buradan aldığımız birçok ürün gümrüğe takılmadığı için tarafımıza ulaşıyor. Bu gibi durumlarda kapıya gelen PTT kargo görevlisine verginizi ödeyerek işlemi kapınızda halledebilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda aldığımız ürünler gümrüğe takılabilir. Bunu takip etmenin en kolay yolu PTT kargo takip sayfası üzerinden ürünü takip etmektedir. Aldığınız ürünün gümrüğe takıldığını görürseniz, Uluslararası Kargo İletim Merkezi ile iletişime geçerek verginizi ödeyebilirsiniz. Ancak o zaman ürününüzü kolayca alabilirsiniz.

İyi konuyu paylaşmak ister misin?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir